Yoga ve Hareket Terapi;

Yoga’nın yaşamın içindeki her alana yansıyan fiziksel, zihinsel ve enerjisel sağlığı artırmak üzere tasarlanmıştır. Kökeni doğu ve batı hareket sistemlerinin bütünsel bakış açısına dayanmaktadır.

Yoga ve Hareket terapi,
Fiziksel sağlık alanında yapılan keşifler ve yöntemler ile sürekli gelişen bir çeşit sentezdir. Omurga hattı üzerindeki neredeyse tüm rahatsızlıklara ve boyun, omuz, sırt – bel, kalça, bacak, diz ve bilek gibi bölgelerde hissedilen yoğun ağrılara iyi geldiği saptanmıştır.

Aynı zamanda iş yaşamında edinilen belirli hareket ve duruş bozukluklarından kaynaklanan kronik ağrılarda,
Ameliyat sonrasında oluşan yoğun hislerde,
Spor, yoga, pilates incinmelerinde uygulanan derin ve etkili bir çalışmadır.

Yoga ve Hareket Terapi’de yapılan hareketler ve nefes çalışmalarına eşlik eden kimi zaman yoğun ama güvenli, kimi zaman da hafif yapılan egzersizler sayesinde ağrıyan, yoğunluk hissedilen bölgelerin güçlenmesine ve rahatlamasına yardımcı olur.

Her yaş ve beden tipine sahip kişilerin uygulayabileceği bir sistemdir.

Yoga ve Hareket terapi fiziksel sağlığın yanı sıra yoganın yaşam yolunu da içinde barındırır. Bu sayede kişinin mental düzeydeki farkındalığını arttırırken, somatik deneyimlerle edinilen içsel algılar ve duyu organlarının geliştirilmesi ile ilgili kapsamlı bir çalışmadır.

Yapılan, öğrenilen çeşitli meditasyon ve somatik çalışmalarla artan farkındalık, bedenin dilini daha dolaysız şekilde anlayabilme fırsatını da beraberinde getirir. Bu sayede zihinsel ve enerjisel anlamda da ciddi bir gelişme ve dönüşüme yardımcı olan yoga ve hareket terapinin etkili olabilmesi açısından, düzenli bir uygulama ve adanmışlık gerekir.

** Yoga ve Hareket Terapi dersi almak veya eğitimlerle ilgili bilgi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Aslı Aral