Aslı Aral ile Somatik Yoga

Somatik Yoga Nedir?

Somatik yoga, bana göre en basit anlamda zihinsel, fiziksel ve enerjisel sağlığı, yaşam kalitesini ve kişisel performansı iyileştirme konusunda devrim niteliğinde bir hareket terapisidir. Öyle ki, kronik gerilimi hafifleterek aynı zamanda bedensel farkındalığı artıran yavaş, dikkatli hareket kalıplarından oluştuğu için herkes kolaylıkla yapabilir.

Somatik Hareket Teknikleri bilimsel açıdan; tamamen zihin / beden bağlantısının kişisel olarak araştırılması için tasarlanmıştır.

Kemik eklem bağlantılarını da ön planda tutan düzeltici egzersizler, bedensel ağrının üstesinden gelmek ve beyin-kas farkındalığı ve tüm bunları yeniden eğitip kuvvetlendirerek, aynı zamanda somatik yoga ile özgürleşen fasyal dokunun akıcılığı ile sihirli bir iyileştirici güç gibi tüm bedene yayılır.

Günden güne geliştirdiğim elbette ki dünyada da gelişen bu muhteşem yöntem, dikkatli yumuşak hareketlerin ve meditasyonun sinerjisiyle tamamlanır. Bu konuda bana ışık tutan başta Tom Myers ve Dr. Robert Schleip olmak üzere Eleanor Criswell, Thomas Hanna ve Lawrence Gold’un çalışmaları da tüm yaptırdığım hareketlere açıklık ve netlik kazandırmıştır.

Somatik yoga serilerinin etkilerini yıllar yılı öncelikle kendi bedenimde denedim. Sonrasında öğrencilerimin bedenleri üzerinde olumlu anlamda büyük etki yarattığını söyleyebilirim. Bu zamana kadar derslerime katılanların deneyimlerine göre, arada somatik hareketler kattığımız yoga terapi derslerimde çarpıcı etkileri olduğunu söyleyen öğrencilerim oldukça fazlaydı. Hatta “bu kadar yavaş yapmak ne kadar zormuş hocam” diyenler de pek çoktur.

Ancak deneyimleyerek anlayabilecğiniz somatik yoga serilerini öğrenmek için, dönemsel olarak yaptığım workshop veya eğitimlere katılabilirsiniz.

Ayrıntılar için,
hareketterapi@gmail.com

Aslı Aral