Restoratif yoga; Şehir hayatının içsel dünyamız üzerinde yarattığı gerginliği bırakabilme araştırmasıyla oldukça meditatif, yumuşak bir aktif gevşeme sistemidir.

Restoratif duruşlar;
Yumuşak nefesler ve derin gevşeme yoluyla zamanla canlanan bedenin enerjisini artırır.

Bırakma halini araştırma aşaması, yastıklar, battaniye, göz yastığı, kemer ve diğer tüm propların desteklemesiyle ve mümkün olan en derin gevşemeyle davet edilir. Kullanılan destekler beden içindeki tüm dokuları rahatlatırken sinir sisteminin daha az çalışma sebebi ile zihinin sakinleşmesine olanak tanır. Sempatik ve parasempatik sinir sistemlerini etkiler,  stres duygusunu azaltır.

Restoratif yoga ile zihinsel anlamda bedenlerimize yansıttığımız hastalık yaratan gereksiz gerilimler, negatif duygular, üzüntüler nerede ve nasıl tuttuğunuzu tespit ederek bunu bilinçli olarak bırakmayı öğrenebilirsiniz.

Restoratif yoga, özellikle stresli ve yorgun olduğunuzda yararlıdır. Ayrıca nekahat döneminde, incinmelerden veya duygusal rahatsızlıklardan iyileşirken ve hayat geçişlerinde, kadınların hamilelik, menapoz ve tüm dişil dönemlerinde kullanılabilir. Kendimizi şifalandırmanın bir yolu olarak öğrenilebilir.

Kısaca Faydalarını ele alalım;

Gergin Kasları Serbest Bırakır:
Restoratif yoga kaslarda depolanan gerginlik ve negatif enerjiyi serbest bırakmak için izin verir.
Streç olan kasların bu şekilde kullanımı ile dokular rahatlar. Birbirine sıkıca bağlı olan kaslar gevşer ve gerilim azalınca enerji serbestçe akar.

Huzursuz zihini yatıştırır;
Farklı pozlarla yapılan Restoratif yoga, bir nevi meditasyon biçimidir. Eğer pozlarda uzun tutulur ve kasların gevşemesi sağlanır, aynı zamanda yoga öğretmeninin yönlendirmesiyle sadece nefes ya da beden üzerinde odaklanma sağlanabilirse , zihinde sakin bir boşluk yaratılabilir.

Somatik İyileşmeler Görülebilir:

Restoratif yoga Parasempatik Sinir Sistemi (PNS) harekete geçirir. Bu kalp hızı, bağırsak aktivitesi ve vücut fonksiyonları kontrol ettiği için sinir sisteminin istemsiz bir parçasıdır.

PNS Restoratif yoga ile devreye girdiğinde, kalp hızı sağlıklı bir düzeye yavaşlatır ve vücudun organları da aynı şekilde kendi içlerinde yenilenmeleye-dengelenmeye başlar.

 

Duygusal Anlamda Şifalanma Yaşanılır:

Zihin yatışınca çoğu zaman bazı öğrencilerde (ben de öyle oluyorum) kabule yer açılır. Yüzeyde görülmeyen ve gerçekleşmesi için bir duygu salınımı bekleyen gömülmüş olumsuz duygular belirmeye başlayabilir. Başka bir deyişle, bir Restoratif yoga ortasında beklenmedik gözyaşlarına rastlamak mümkündür.

Başınıza gelirse şaşırmayın ve sadece olmasına izin verin. Olanı kurcalamadan kabul edebilirseniz beden içinde bilinmedik travmalar da çözülme yaşanabilir. Dolayısıyla muazzam bir rahatlama duygusu hissedersiniz.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Zihin ve bedeni sakinleştirici Restoratif yoga vücuda dinamizm getirir ve bu dinamik hal, bağışıklık sistemini güçlendirir. Duruşlar vücut üzerinde aşırı bir baskı sağlamadı için, bu uygulama tarzı hasta ya da zayıf insanlar için de oldukça faydalıdır.

Restoratif Yoga Pozları;
Derin bir gevşeme ve dinlenme yoluyla sakinlik ve huzur deneyimlemek isteyen herkes için harika bir sistemdir. Mutlaka denemelisiniz.

Aslı Aral Yoga
Restoratif Yoga

 

Restoratif yogayı her yaştan ve her vücud tipinden herkese uygun bir yoga stilidir.