yoga aslı aral

 

Temel yoga dersleri hem yeni başlayanlar hem de zaten yoga yapanların temel asanalarda derinleşmeleri için ideal. Ders akışlarında bedeni uzun meditasyon pratiklerine hazırlamak amacıyla Pozlar (Asanalar) ve nefes tekniklerinden (Pranayama) yararlanılıyor.

Temel yoga derslerinde uygulanan pozlar bedeni zorlamayan ancak kişiyi rahat alanından çıkarak hareket zenginliği kazandırmayı amaçlayan pozlardan oluşuyor. Derslerde kaslardan ziyade nefese vurgu yapılarak iskelet sisteminin çalıştırılması hedeflendiğinden bu durum sinir sisteminin de gevşemesini sağlıyor.

Pozların yarattığı etkiyi gözlemlemek ve herkesin kendi alanında bu etkiyi biçimlendirmesine imkan tanımak temel yoganın özelliklerinden bir tanesi. Bu sebeple pozlarda sürekli bir akış veya ilişkilendirmeden ziyade durup görmeye ve hissetmeye yönelik bir gözlem içinde olma haline davet ediliyorsunuz.  Temel Yoga da, bağ doku ve kaslarınızın kuvvetlendiğini, iskelet sisteminizin doğal bütünlüğü içinde bedeninizin özgün hizasını bulduğunu keşfedeceksiniz.

Nefes ve hareketlerin uyumu ile beden ve zihni dengeye sokar.

Yoga hareketleri bedeni güçlendirirken enerji verir. Omurganın esnekliği gelişirken, daha iyi bir duruş kazandırır.

Nefeslerle yapılan pozlar, hafıza ve odaklanma da artış sağlar.

Vücuda alınan oksiyen miktarını artırırken, sinir sistemini düzene sokar ve zihni sakinleştirir.

Her yaştan, her seviye öğrenci için uygulanan yoga pozlarının faydaları, süreklilik sağlandığında tüm beden ve zihin de mutlak bir değişimle hissedilir.

**  Temel Yoga dersleri almak veya yoga ile ilgili aklınızda kalan her türlü soru için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Aslı