Aslı Aral Yoga

 

Yoga Nedir ?

Yoga “bağlamak – birleştirmek” anlamına gelmektedir. Nefesle-bedeni, ruh, beden ve zihni birbirine bağlarken tek bir birim haline getirir. Beden ruhun somut bir görüntüsüdür. Ve yoga yaparken, beden ile ruhun bir bütün olmasının yanı sıra, gerçek doğamızı engelleyen duygusal, fiziksel ve zihinsel tıkanıklıkların su yüzüne çıkmasına ve çıkan durumları gerçek bir farkındalıkla yaklaştığımız sürece yavaş yavaş çözmeye iyileştirmeye başlar.
Yoga bunu gerçekleştirmenin tek yolu değil, ama çok iyi bir yolu. Kendi derinliğinize inmeden evvel, fiziksel bedenlerinizde yolculuğa çıkmanız gerekir.
Bedenin ve zihnin doğal dengesine kavuşması ve bu derin kaynakla yeniden bağlantı kurabilmek için yoga pratiğine ve meditasyona zaman ayırmak gerekir.

Yoga hareketleri (asanaları) yapmak; bedeni güçlendirirken, zihni dinginleştirip odaklayarak benliğin tüm parçalarını farketme, hissetme ve algılama sanatıdır. Bu kadim uygulama, öz benliği keşfetmeyi, geliştirmeyi ve sonucunda dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemdir.
Yoga dünya üzerindeki değişen enerjilerle uyum içinde akabilme halidir.
Yoga en derin düzeyde kendinize ilgi ve özeni göstermenizde; başka insanlara da daha fazla sefkat ve hoşgörüyle yaklaşarak daha çok akışa bırakıp kabullenmeyi, dolayısıyla da olumlu ilişkiler kurmanızda destek olur.


Neden Yoga Yapılmalı?

Şehir hayatının ne yazık ki bizlere birer armağanı olan ve artık alışkanlık haline gelmiş gerginlik, stres ve kronikleşen rahatsızlıklar gibi zihinsel ve duygusal dengeyi bozan dış etkenlere karşı birer bağışıklık kazanmak için, yoga…
Şifalanma aracıdır; bir çok rahatsızlık ve şikayetlerin belirli duruşlar ve pranayama (nefes) egzersizleri yardımıyla iyileştirlmesi mümkündür. Bel, boyun, sırt, kalça eklemi ağrılarının da düzenli egzersiz sonucunda hissedilir düzeyde azalmasına yardımcı olur.
Yaşlanmaya karşı, “Omurganız kadar yaşlısınız” sözü kesinlikle doğrudur. Yoga asanaları yaşlanmaya ve yerçekimine karşı durma özelliğine sahiptir. Omurganın esnek ve sağlıklı kalmasını sağlar.

İyi bir duruş,
Sağlıklı beden,
Kemik yoğunluğunda artış,
Duygusal denge,
Daha iyi bir cinsel yaşam,
İyi bir dolaşım sistemi,
Kadınlar için, adet öncesi, menopoz öncesi ve menopoz dönemi belirtilerini hafifletir.
Erkekler için, genellikle yoğun şişkin ve sıkı olan kasları gevşetip uzatma konusunda oldukça etkilidir.
Yoga’nın şifası yazmakla bitmez…

Kimler Yoga Yapabilir?

Yogayı her yaştan, her seviyedeki, her beden tipine sahip kişiler kolaylıkla yapabilir.

“Yoga, değişim ve dönüşüm yolculuğunuzda sizlere eşlik edecek olan en büyük desteğiniz olacaktır.”

Aslı Aral