Yoga yapmak için esnek olmak mı gerekir ??

hs1109032aYoga yapmak için esnek olmak mı gerekir ??

Bu soru benim için “yürüyüş yapabilmek için şu marka ayakkabım yok, gene de yürüyüş yapabilir miyim?” gibi bir soru ile neredeyse eş değer. Ne yazık ki bu soruyla günlük hayatımda sürekli karşılaşıyorum. Çünkü bir çok insanın zihninde yoga; ard arda egzantrik, müthiş, bazı kişiler için rüyasında bile yapması çok zor olan çılgınca pozların sıralandığı, ancak incecik ve oldukça esnek insanların uygulayabildiği bir sistem gibi duruyor. Fakat etrafta görünen aynı bu yazdıklarım gibi olsa da, yoga hiçte sandığınız gibi değil..

Bir çoğunuz  yogaya nasıl ve ne zaman başladığımı belki biliyor, belki de bilmiyorsunuz. Kendimden bahsedeceğim çünkü güzel bir örnek ve yolculuğum boyunca benim için müthiş bir deneyim, ayrıca tam da bu soruyla ilişkili.

2007 senesinde çok ciddi bir trafik kazası geçirdim. Tabiri caizse ölümün kıyısından döndüm, beni tam olarak teğet geçmiş. Bedenimin bir çok yerinde oluşan hasarların yanı sıra asıl ve benim için en ağırı olan bacağımdan çok büyük bir ameliyat geçirdim. Yaklaşık 5 ay boyunca yürüyemedim ve beş ayın sonunda walker, ardından değneğe geçebildim. Toplam bir seneye yakın bir zaman desteksiz yürüyemedim. Bacağımın içinde 3 kelepçe, 2 çivi ve bir de yüzük parmağımdan daha büyük denebilecek şekilde bir platin taşıyordum. Dizimi bükemiyor, bacak bacak üstüne bile atamıyordum. Zamanla düzelen bedenimle ayaklanır ayaklanmaz büyük bir farkındalık, anlayış ve sabırla başladığım yogaya, bir nevi fizik tedavi uygular gibi hafifçe (bana artık hafif geliyordu) acılar çekiyordum. En basitinden dersin başında herkes bağdaş kurar pozisyonda veya dizlerinin üzerinde oturarak meditasyon yaparken ben, bir bacağımı bağdaş pozisyonuna doğru kıvırıp, diğer bacağımı uzun tutarak (yastıkla bile destek verilecek bir durum yoktu) o şekilde bir pozisyon alarak meditasyonda oturuyordum. Devamında hafif akışlarla bir asanadan (hareketten) diğerine yoga ile akarken bunun için esnek olmanın gerekmediğini, aksine seni bedeninin hiç bilmediğin noktalarına derinlerine taşıdığını ve yumuşayarak esnediğini günden güne yaşadığım için çok daha net bir şekilde farkediyordum.

Yaklaşık 3 senenin sonunda bacağımın içindeki tüm aletler yeni bir ameliyatla alındı. En büyük platinin alınması için leğen kemiğimden şerçe parmağım büyüklüğünde kemik alınıp, femura takıldı. Üç ay kadar nekaat döneminden sonra yeniden yoga asanaları yapmaya devam ettim. Gün geçtikçe bedenim ile oluşan bu yeni bağ kuvvetlenirken, içteki duygularda gün yüzüne doğru çıkmaya, bedenim, zihnim de hafiflemeye başladı.

Beden yumuşadıkça düşünceler de yumuşar, hafiflemeye başlar.

Yoga içindekini sana yansıtır, tıpkı bir ayna gibi. Yoga dersleri esnasında, hırslara, kıskançlığa, etrafına bakarak hep ileriye gitme isteğine kapılmadan orada sadece kendin için bulunduğunu, nefesine ve bedenindeki hislere kulak verdiğin sürece, yoga seninle bu hayat yolculuğunda yürürken en yakın dostun olmaya başlıyor. Yalnız her şey tabii bu kadar dinginlik ve neşe içinde geçmeyebilir.

Evrende yin-yang, siyah-beyaz, iyi-kötü..vb. her şey bir denge içinde birbirini tamamlarken, birbirinden doğarak büyür-beslenir. O yüzden her zaman dikkatli olunmalıdır. Çünkü kendine ve etrafına karşı olumsuz duygular beslediğin sürece, yoga aynı “dost acı söyler” sözü gibi, sana bedenin vasıtasıyla bir köprü vazifesi kurar ve bedenin içinde büyüttüğün o yoğun ve yorucu duyguların sonunda bir de acı yanını görmeni sağlar. Bedenine kulak vermezsen bunu sana bir şekilde ifade eder..hissettirir.

Yoga sadece asanalardan (hareketlerden) oluşmuyor. Yoganın anlayışını düşüncelerinin derinliklerine minik minik yerleştirmeye başlarsan nefesle bedenin hareketi daha uyumlu bir şekilde akmaya başlar. Böylelikle yogayı günlük hayatın her anına katmaya çalışarak  zihninin, yoga hareketleri yaparken de bedenin güçlenir ve nihayetinde gevşediğini hissedebilirsin. Şimdi eskiye bakıp kendimi gözlemlediğimde kaza sebebiyle yeteri kadar esnek olmamamın, beni yoga vasıtasıyla bedenimle, nefesimle, duygularım ve hislerimle çok daha çok bütünleştirdiğini düşünüyorum. Ve sağlıkla hayatıma devam ediyor, yoga dersleri veriyorum.

Yani diyeceğim o ki; yoga yapmak için esnek olmak gerekmiyor. Hem de hiç.. : )

Sevgiyle Kalın
Aslı

Benzer yazılar