YOGA TERAPİ ve ANATOMİ UZMANLIK PROGRAMI100 SAAT

Yogaya, geçirdiğim büyük bir travmanın ardından incinmiş olan bedenimi ve ruhumu sağaltmak için başladım. Asana pratiklerimin ilk yıllarında zamanımı kazanın bana bıraktığı izlerden biri olan bozulan ve dejenere olan vücut mekaniğime “nasıl iyi gelebilirim” sorularına yanıt bulmaya adadım. Yanıtları ararken, incinmeye duyarlı bedenimin bu yeni formla fiziksel, duygusal ve ruhsal anlamda bir soğanın kabukları gibi katman katman çözülmesine, sonrasında şifa bulmasına şahitlik ve aracılık ettim.  

Şimdi yoga asana pratiklerimde 13. ve hocalık yolumda ise 10. yılıma giriyorum. Bu yolda fiziksel ve ruhsal açıdan gerçek anlamda şifa bulan biri olarak, yoganın her ne kadar büyülü ve şifalı bir sistem olsa da incinmeye açık ve travmatik bedenlerle çalışmak için yoga hocalarının sağlık anlamında çok daha bilgi ve deneyim edinmesi gerektiğine inanıyorum. O nedenle yıllardır edindiğim bilgi ve deneyimleri ilk elden aktarabilmek niyetiyle Yoga Terapi programına taşıdım. 

Programın temellerini, anatomi ve rahatsızlıklar konusunda güvenli yoga dersleri verebilme teknikleri üzerine kurdum. Programa katılan hoca adayları ezber bilgiler yerine, tüm işlenen konuları öncelikle kendi bedenlerinde deneyimleyecek, böylelikle program süresi boyunca yeterli idrak ve içselleştirme sağlanıp, daha sonra bu deneyimleri öğrencilerine aktarabilme yeteneklerini geliştireceklerdir.2021-2022 Dönemi Online Buluşma Takvimi

1. Buluşma:  13 – 14 Kasım 2021
2. Buluşma:  27 – 28 Kasım 2021
3. Buluşma:  11 – 12 Aralık 2021
4. Buluşma:  08 – 09 Ocak  2022
5. Buluşma:  04 – 05 – 06 Şubat 2022 (Online İnziva)Buluşma Saatleri: 
Cumartesi ve Pazar Günleri / 11:00 – 17:00 
Cuma : 20:00 – 22:00

 
Buluşmalar online olacaktır ve Zoom programı üzerinden gerçekleşecektir.
Aktif katılım beklenmektedir.

Haftaiçi belirlenen zamanda uzmanlara özel 8 Yoga Terapi dersi açılacaktır.
En az 4 derse katılım sağlanması istenmektedir.

* Kayıt videosu paylaşılacaktır.


Program Size Neler Katacak?
– Programın ilk gününden itibaren öncelikle kendi bedenimizin hassasiyetine duyarlılıkla yaklaşabilmeyi, hem fiziksel hem zihinsel hem de ruhsal (enerjisel) alanlarımıza ışık tutup, şifa alanımızı genişletebilmeyi araştıracaklar.
– Hali hazırda yer alan yoga asana pratiğinizi bilinçli ve güvenli bir sistem olan Yoga Terapi asanaları üzerine kurabilecek ve Yoga Terapi dersleri verme konusunda deneyim sahibi olmaya başlayacaklar.
– En temelden başlanılarak anatomi bilgilerinizi tazeleyecek, üzerine Aslı Hocanın kolay ve akılda kalıcı bir anlatımla aktaracağı ileri seviye fonksiyonel anatomi bilgilerini de ekleyecekler.
– Derslerinize katılan öğrencilerinizin fiziksel bazı rahatsızlıkları söz konusu olduğunda, yapılması ve yapılmaması gereken başlıca hareketler nelerdir? (Bunların üzerinde çokça durulacak)
– Çeşitli yoga asanaları ve bu asanaların biomekaniksel açıdan incelenmesinin yanı sıra, mobilizasyon ve stabilizasyon kavramının önemi ve derslerinde geliştirilmesi pekiştirilecek,
– Bedeni bir bütün olarak algılayıp derslerde karşılaşılabilen fiziksel rahatsızlara daha bilinçli yaklaşabilecek ve hem yoga uygulamanızı hem de derslerinizi çözüm odaklı kararlar vermeyi öğrenecekler,
– Yoga terapinin emniyet kilitleri neler ve derslerde öğrencilerine nasıl uygulayabilirler?
– Aslı Aral’ın yoga terapi uygulaması çok yönlü bir sistemdir. Dolayısıyla içinde barındırdığı bazı enerjisel çalışmaları da deneyimleyecek, sonrasında bu teknikleri öğrencilerinize de aktarabileceksiniz.
– Eğitimin merkezinde Yoga Terapi sisteminin yanı sıra, neredeyse tüm yoga stillerinde deneyime sahip olan hocanızdan hem yıllar yılı çalıştığı fizik tedavi sistemleri,  fizyoterapistlerden aldığı eğitimler, hem de bir başka sağlık sistemi olan pilates üzerine öğrendiği çalışmalar gibi farklı yaklaşımlardan da örnekler verilip, çeşitlendirilecektir. Bu çalışmalar sayesinde hem kendi bedeninize hem de öğrencilerinizle birlikte yaptığınız derslerde bakış açınıza derinlik katmaya destek olacak, sizi geliştirecek farklı çalışmalara da yer verilecektir.

Program Başlıkları

1. Bölüm

Enerjisel ve Fiziksel Anatomiye Giriş

– Ezoterik Bakış Açısıyla İnsan Bedeni ve Tarih Boyunca Omurgaya verilen anlam
– Patanjali Yoga Sutralar ve Yoga Terapi Yaklaşımı
– Yoga Terapinin Temelleri ve Yoganın Yaşam Sanatı
– Hareket Terminolojisi ve Fonksiyonel Planlar
– Kemikler ve İskelet Sistemi
– İnsan Omurgasının Yapısı
– Alt ve üst ekstremiteler
– Eklemler
– Temel Kas Grupları ve Fonksiyonları
– Tendon, ligament, bursae, menisküs, fasya, kıkırdak, damar ve sinirlerin özet anlatımı ve videolar ile desteklenmesi
– Nefes ve Diyafram Kasının Fonksiyonel Anatomisi

2. Bölüm
Patolojiler ve Yoga Terapisel Çözümler

– Mobilizasyon ve Stabilizasyon Önemi ve Uygun Hareket Formları
– Yoga Terapi Sistemi Temel Serilemeler
– Yoga Terapi Asanalarının Nefes Adaptasyonu
– Omurga Rahatsızlıkları ve Anatomisi
– Biomekaniksel Yapıya Göre, Yapılması ve Yapılmaması Gereken Bazı Hareketler
– Meditasyonu Bir Şifa Aracı Haline Getirebilmek
– Yoga Terapi Anlayışı ve Bakış Açısı
– Soluk Alış Verişin Enerjisel Etkisi
– Yoga Terapi’nin Bandha’ları
– Elementler ile Yoga Terapi Birleşimi
– Online Yoga Terapi Dersi Nasıl verilir? İncelikleri Nelerdir?
– Yakından ve Online Derslerin Farkı Nedir? Dikkat Edilecek Yönleri Nelerdir?

Program başlıkları genel bir özet olarak sunulmuştur. Her ne kadar düzenli bir programı takip edecek olsakta, asıl akış bize eğitim boyunca yön verecek. O nedenle katılanların ihtiyacına ve yönlendirmesiyle her sene olduğu gibi programda olmayan pek çok konu da paylaşılacaktır.Kimler Katılabilir?

– Program 200 saat Temel Yoga Hocalık eğitimini tamamlamış, fiziksel, enerjisel sağlık ve anatomi konusunda kendini geliştirmek isteyen yoga uzmanları,
– Deneyimli yoga öğrencileri, (Beden hareket bilinci gelişmiş, en az 2 senedir asana pratiğine hakim olanlar)
– Fizyoterapistler (temel asana deneyimi olmalıdır), pilates eğitmenleri ve hareket profesyonelleri gibi fiziksel bedenle çalışan eğitimciler katılabilir.


Butik bir eğitimdir.
Kontenjan maksimum 14 Kişi ile sınırlıdır.

Programa katılmak için Aslı Aral ile online ön görüşme talep edilmektedir.
Herhangi bir sağlık sorununuz var ise, önceden bilgilendirmenizi de rica ederiz.Program Ücreti,
Ödeme Kolaylıkları ve Dahil olanlar:

Online Eğitim Buluşmaları – 62 Saat
Hocalarla birebir online buluşmalar – 2 Saat
Ödev ve okumalar – 6 saat
En az 10 ders kendi pratiklerin – 10 Saat
Ders oluşturma – Ders verme ve çözümlemeleri – 6 Saat
Eğitim Grubuna özel Yoga Terapi dersi – 8 Saat
Program, sizlere göndereceğim ders videoları ile desteklenecek olup,
Mentorluk buluşmaları ile birlikte 100 Saati aşan program ücreti toplamda 4.100 TL.’dir.

Programa katılacaklar için ödeme kolaylıkları da aşağıdaki gibidir;

Kayıt esnasında 1.100 tl alınır.
İhtiyaca göre 3 Taksit yapılır. Taksitler aydan aya buluşmalardan önce gönderilir.
Tüm ödemeler 4. buluşmaya gelmeden tamamlanması beklenir.

Geri Ödeme: Program kayıt ücreti veya verilen kapora herhangi bir ciddi sağlık problemi olmadığı sürece geri iade edilmez.

Kayıt ve her türlü sorularınız için;  hareketterapi@gmail.com yazabilirsiniz.


Sertifika Alabilmek İçin,
Eğitim buluşmalarının (online buluşmalar) tamamına kameranız açık ve zamanında katılmanız,
– Sadece Yoga Terapi eğitim grubu için oluşturulan Yoga Terapi derslerini pratik etmiş olmanız,
– Ödev ve okumalar, verilen testlerin çözümü, ders oluşturma, ders verme gibi sorumlulukların zamanında teslim edilmiş olması,
– Eğitim sonunda yapılacak olan sınavda %70 başarı göstermeniz,
– Ve en son Aslı Hocanızın da onayını aldığınız takdirde Temel Yoga Terapi katılım sertifikası almaya hak kazanmış olacaksınız. 

Her beden farklıdır. Yoga terapi sisteminde öğrenciyi belirli bir forma yerleştirme çabası yerine, hareketi kişiye göre nasıl adapte edebileceğinizi geliştiririz.”

Aslı Aral


Eğitimin Doğuşu
Aslı’nın Yoga ile bağlantısı pek alışıla gelmiş bir şekilde olmadı. 2007 senesinde karşıdan karşıya geçerken hızla gelen bir arabanın çarpmasıyla uzun süre komada yaşam mücadelesi vererek, geçirmiş olduğu bu ciddi yaralanmanın ardından 6 ay boyunca pek çok uzvunu kullanamadığı için yürüyemedi. Ayağa kalkmasının ardından, hareket edebilmek için ona destek olan araçları (walker, değnek ve baston) bırakabilmesi ise toplamda 1,5 seneyi buldu.

Bu süre boyunca bedeni ile yeni ve temelden kurmaya başladığı bu bağ onu iyileşmeye dair fiziksel, zihinsel ve enerjisel bedenle ilgili derin araştırmalara yönlendirdi.

Geçmişi ve geleceği sorgulayan Aslı’nın yaşamı, kazanın da etkisiyle ‘Şimdi’de olmayı deneyimlemeye başlarken önce Hatha yoga, sonrasında Yoga Terapi ile gelişen eğitiminin tohumları zamanla atılmış oldu. Kendi bedeninden “Bilge Bedenim” diye bahseden Aslı, paha biçilmez şekillerde öğrendiği fiziksel, zihinsel ve enerjisel deneyimleri eğitiminde detaylarıyla öğrencileriyle paylaşmaya niyet ediyor. Bu zamana kadar aldığı bir çok eğitim, verdiği yüzlerce dersin ve çeşitli rahatsızlıklar yaşamış öğrencileriyle yapmış olduğu çalışmaların bir sentezi olarak geliştirdiği yoga terapi tekniğini yoga hocaları ve deneyimli yoga öğrencileri ile paylaşıyor.

Ayrıca,
Yoga Terapi ve Anatomi Eğitiminde öğrencilerine aktarmak istedikleri 2009 senesinden bu yana aldığı bir çok yoga sistemi ile ilgili yaklaşımları da içeriyor olacak. Bu eğitimlerden (Hatha Yoga, Vinyasa Yoga, Yin Yoga, Yoga Terapi, Hamile Yogası) aldığı bilgileri Doğu ve Batının enerji ve hareket sistemlerinin bir sentezi olarak sizlere sunulacak.

Tüm bunların yanı sıra güçlü bir alternatif sağlık sistemi olan pilates ile ilgili aldığı eğitim ve çalışmalarla yoga  terapiye bütünsel bakış açıları kazandırdı. Son 15 senedir pek çok kıymetli fizyoterapist ve doktorla çalışma fırsatı bulduğu için, fonksiyonel anatomi bilgilerini geliştirip derinleştirdi, hala da geliştirmeye devam ediyor.


İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki yoga hocalarına, yoga stüdyolarında, şirketler ve özel gruplara eğitimler, workshoplar veriyor, Ayrıca yıllardır süren hareket kabiliyeti sınırlı öğrencileriyle birebirde ve şimdi ise online derslerini sürdürmeye devam ediyor.


Aslı Aral’ın eğitim ve katıldığı programları ayrıntısıyla incelemek isterseniz www.asliaral.com web sitesindeki “Hakkında” bölümünden “eğitimler ve hikaye” kısmından okuyabilirsiniz.