Aslı Aral ile Yoga Terapi ve Anatomi Uzmanlık Programı


Yoga Terapi ve Anatomi Eğitimi

Tarih: 4 Nisan 2020
Yer: Kadıköy/ Yeldeğirmeni
Merkez: Atölye Albatros 

Detaylar: 
Neden Bu Eğitim?
Aslı Aral’ın yoga uzmanları ve deneyimli öğrenciler için bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşarak hazırladığı bu eğitimin,
birincil amacı;
– Katılanların fiziksel anatomiyi derinlemesine öğrenmelerine, öğrencilerinin mevcut fiziksel rahatsızlıklarına karşı bilgili ve hazırlıklı olabilmeleri, bedensel ve enerjisel açıdan durumun gerektirdiklerine uygun şekilde dersin akışına yön verebilmelerini sağlamak.
İkincil amacı ise,- Eğitimden sonraki dönemde yapacakları çalışmalarda bedeninin her bir parçasına çok daha spesifik yaklaşabilmelerine imkân sağlamak ve bu farkındalığı yoganın asıl uygulama alanı olan ”yaşamlarına” taşıma olasılığını araştırmayı sağlamaktır.
Eğitime katılacak olanlar, öğrenecekleri güncel anatomi bilgilerinin yanı sıra yapacakları tüm çalışmaları önce kendi bedenlerinde hissederek-anlayarak içselleştirecek, sonrasında bu deneyimleri grup veya birebir uygulamalarla karşılıklı deneyimleme fırsatını yakalayacaklar. Düzenli olarak yapılacak meditasyon ve nefes çalışmalarıyla artan farkındalık, bedenin dilini daha dolaysız şekilde anlayabilme fırsatını da beraberinde getirecek.

Eğitim Size Neler Katacak?
– Öncelikle fiziksel bedeninizle olan bağınız farklı bakış açıları ile gelişip kuvvetlenecek, hali hazırda yer alan yoga asana pratiğinizi bilinçli ve güvenli bir sistem olan Yoga ve Hareket Terapi sistemi üzerine kurabileceksiniz.
– Fiziksel Anatomi bilgilerinizi tazeleyecek, üzerine eklenecek olan gelişmiş ve güncel bilgileri kolay ve akılda kalıcı bir anlatım tarzı ile öğreneceksiniz. Böylelikle kendine güveni tam, sağlıklı ders verebilme kapasitesi gelişmiş hocalara dönüşeceksiniz.
– Derslerde karşılaşılan fiziksel rahatsızlıklara daha bilinçli yaklaşacak, güvenli desler verecek, bedeni bir bütün olarak algılayıp çözüm odaklı kararlar vererek, uygulamalarınızı bu şekilde harmanlayabileceksiniz.
– Yoga ve Hareket terapi sistemi ile tanışacak, yoga anatomisini fonksiyonel anlamda öğrenecek, bu sayede öğrencilerinizin ve kendinizin bedensel ve enerjisel dengesini maksimum derecede koruyabileceksiniz.
– Eğitimin merkezinde yer alan Yoga ve hareket terapi sisteminin yanı sıra, fizik tedavi ve başka bir sağlık sistemi olan pilates gibi farklı yaklaşımlar da incelenecek. İşlenecek konuları teori ile sınırlı kalmayıp pratikte de karşılaştırmalı olarak gözlemleme fırsatı bulacaksınız.
– Fiziksel bazı rahatsızlıklar söz konusu olduğunda yapılması ve yapılmaması gereken başlıca hareketleri öğreneceksiniz.
– Propların (kemer, minder, blok, bolster, göz yastığı vs.) yoga ve hareket terapi sistemi içindeki kullanım şekilleri geliştirilecek, – Farklı bedenlerle çalışarak gözlem yeteneğinizi arttıracak, asanaların bu bedenler üzerinde yarattığı etkileri ve yoga terapi sistemi açısından nasıl yaklaşılması gerektiğini inceleyeceksiniz.
– Çeşitli yoga asanaları ve bu asanaların biyomekaniksel açıdan incelenmesi, mobilizasyon ve stabilizasyon kavramının geliştirilmesi sağlanacak. Oluşan bu sistem ile yaratıcı yeni hareket kalıpları geliştirebileceksiniz.
– Farklı tekniklerle uygulanacak olan nefes alış ve verişlerin beden üzerinde yarattığı etkiyi gerçek anlamda hissedecek, yoga ve hareket terapi asanaları ile birlikte çok yönlü kullanımını öğreneceksiniz.
Bu sayede fiziksel olduğu kadar zihinsel ve enerjisel anlamda da etkili farkındalıklar geliştirmiş olacaksınız.

Aslı’nın Size Aktarmak İstediği Bir Diğer Konu ise;
Yoga ve hareket terapi, nefes merkezli bir takım hareket kalıplarının yanı sıra, aynı zamanda günlük hayatınızı dönüştürmekte destek alabileceğiniz bir enerji biriktirme sanatı, bir farkındalık yoludur. Yoga ve hareket terapi eğitimi ile fiziksel anatominin yanı sıra, insanın varoluşunu zihinsel ve enerjisel açıdan bütünsel bir bakış açısıyla gözlemleyip, yaşamınızdaki enerji kaçaklarını keşif yetisi geliştirecek, bu sayede gerçek anlamda bütünsel bakış açısıyla yaklaşıp, önce kendi hayatınızı dönüştürme yolunda adımlar atabileceksiniz.

Eğitim Konuları
1. Bölüm
– Kemikler ve İskelet Sistemi
– Hareket terminolojisi ve planlar
– Omurganın yapısı ve Fonksiyonel Anatomisi
– Omurganın doğal kavisleri ve aralarındaki denge
– Alt / üst ekstremiteler ve hareket yapıları
– Eklemler ve Hareket Planları
– Kaslar ve Yapısı
– Temel Kas Grupları ve Kasların Fonksiyonel Hareketi
– Kasların kasılma tipleri ve kas kasılma rolleri
– Kemik, kas, tendon, ligament, bursae, menisküs, fasya, kıkırdak, damar ve sinirlerin birbiriyle olan ilişkisi ve çeşitli videolar ile görsel anlamda desteklenmesi
– Nefes Anatomisi ve Diyafram Kası
– Nefesin etkileri
– Nefesi araştırmak için yardımcı pozlar ve partnerli çalışmalar
– Şifalı Nefes Teknikleri ve Aktarılması  

2. Bölüm– Omurga Rahatsızlıkları ve Anatomisi
– Hareketi Etkileyen Mekanik Faktörler
– Kemik yapısı ve Anatomik Farklılıklar
– Rahatsızlıklar ve Bedenin her bir parçasının birbiriyle ilgili olan İlişkisi
– Biomekaniksel Yapıya Göre, Yapılması ve Yapılmaması Gereken Bazı Hareketler
– Stabilizasyonların Önemi ve Hareket Kalıpları 
– Yoga ve Hareket Terapi Anlayışı ve Bakış Açısı
– Yoga ve Hareket Terapi Sistemi ve Serilemeleri
– Tema Oluşturma ve Yardımcı Elemanlar
– Yoga ve Hareket Terapi ile Meditasyon ilişkisi
– Nefesin Hareket içinde Adaptasyonu ve Yönlendirilmesi
– Derslere Farklı Yaklaşımlar Geliştirerek, Yaratıcı Yeni Seriler Oluşturma Teknikleri
– Bandha’lar ve 5 Element 
– Çakra Sistemi
– Vayular ve Koshalar ile ilgili genel bilgiler 
– Çakra Sisteminin Derslere Adaptasyonu 
– Öğrenci ile Yoga ve Hareket Terapi Hocası Arasındaki Etkileşimin Geliştirilmesi
– Dersi Yönlendirebilme Önerileri
– Fasya ‘ya ve Fasyal Yogaya Temel Giriş  

Eğitim boyunca yoga terapi uygulamalarının yanı sıra, öğrenilen her asana üzerinde tek tek çözümleme yapılacaktır.

Her beden farklıdır ve Aslı hocanın yoga terapi sisteminde öğrenciyi belirli bir forma yerleştirme çabası yerine, hareketi kişiye göre nasıl adapte edebileceğinizi geliştirirsiniz.
– Hangi yoga sistemini uyguluyorsanız uygulayın, işlenecek pozlar detaylandırılacağı için bedeninizi çok daha iyi tanıyacak ve öğrenecekleriniz bütün hareket kalıplarınıza olumlu anlamda yansıyacaktır.

Kimler Katılabilir? 
– Eğitim 200 Saat Temel Yoga Hocalık Eğitimini tamamlamış olanlar uzmanlar,
– Yoga terapi ve anatomi alanında kendini geliştirmek isteyen deneyimli öğrencilere açıktır. 

Eğitime katılmak için Aslı hoca ile ön görüşme yapılması gerekmektedir.

* Herhangi bir sağlık sorununuz var ise, kayıt esnasında bizleri bilgilendirmenizi rica ederiz.

2019/2020 Dönemi Stüdyo Buluşma Takvimi
1. Buluşma: 04 – 05 Nisan 2020
2. Buluşma: 25 – 26 Nisan 2020
3. Buluşma: 02 – 03 Mayıs 2020
4. Buluşma: 16 – 17 Mayıs 2020
5. Buluşma: 06 – 07 Haziran 2020  

11:00 – 19:00 ✔️

Katılımcı sayısı sınırlıdır.

Ödeme İle ilgili;
Eğitim ücreti 3.200 tl’dir.

Eğitim ücreti 800 tl. kapora ödemesinden sonra, kalanı bütçenize göre 2-3 taksitle ödeyebilirsiniz. 

Sertifika Alabilmek İçin
– Tüm eğitim buluşmalarına katılmanız
– Ders verme, derse katılım, ders gözlem, ödev ve okumaları başarıyla tamamlamış olmanız
– Eğitim sonunda yapılacak olan sınavı %70 başarı göstermeniz,
– Ve Aslı hocanızın da onayını aldığınız takdirde sertifika alabilirsiniz. 

Eğitimin Doğuşu
Aslı hocanın yoga ile bağlantısı pek alışıla gelmiş bir şekilde olmadı. 2007 senesinde karşıdan karşıya geçerken hızla gelen bir arabanın çarpmasıyla uzun süre komada yaşam mücadelesi verdi. Geçirmiş olduğu bu ciddi kazanın ardından 6 ay boyunca hiç yürüyemedi. Ayağa kalkmasının ardından, hareket edebilmesi için ona destek olan araçlarını (walker, değnek) bırakabilmesi ise toplamda 1.5 seneyi buldu.
Bu sırada iyileşmeye dair fiziksel, zihinsel ve enerjisel beden ile ilgili derin araştırmalara başladı. Ve Yoga terapi eğitiminin tohumları henüz o farkında değilken bu sayede atılmış oldu. Kendi bedeninden “Bilge Bedenim” diye bahseden Aslı, paha biçilmez şekillerde öğrendiği fiziksel, zihinsel ve enerjisel deneyimleri aynı zamanda bu zamana kadar aldığı bir çok eğitim, verdiği binlerce dersin ve çeşitli rahatsızlıklar yaşamış öğrencileriyle yapmış olduğu çalışmaların bir sentezi olarak geliştirdiği bu eğitimle öğrencileriyle paylaşacak. 

Yoga Terapi ve Anatomi Eğitiminde öğrencilerine aktarmak istedikleri 2009 senesinden bu yana aldığı bir çok yoga sistemi ile ilgili yaklaşımları da kapsıyor. Bu eğitimlerden (Hatha Yoga, Vinyasa Yoga, Yin Yoga, Yoga Terapi, Hamile Yogası) aldığı bilgileri Doğu ve Batının enerji ve hareket sistemlerinin harmanlarını bu eğitimde çokça paylaşıyor olacak.Tüm bunların yanı sıra güçlü bir alternatif sağlık sistemi olan pilates ile ilgili aldığı eğitim ve çalışmalarla yoga ve hareket terapiye bütünsel bakış açıları kazandırdı. Bu süre zarfında pek çok kıymetli fizyoterapist ve doktorlarla çalışma fırsatı bulduğu için, fonksiyonel anatomi bilgilerini geliştirip derinleştirdi, hala da geliştirmeye devam ediyor. 

Eğitime Katılan Öğrencilerin Görüşleri
Pelin Demireli (Yoga Eğitmeni)
“Aslı’nın derslerine uzun süre çok severek katıldım, eğitimini de merakla beklemiştim. Kendim de yoga terapi hocasıyım ve 7 yıldır çeşitli yerlerde ders veriyorum.Aslı’nın derslerine girmeyi neden sevdiğimi eğitimine katılınca daha iyi anladım. Katıldığım diğer eğitimlerden de epey farklıydı. Birincisi butik bir eğitim veriyor olması, hem sınıfın enerjisi hem de bireysel olarak her birimiz için bulunmaz bir nimet oldu. İkincisi, kendisinin katıldığı çeşitli hareket terapisi eğitimlerini, yoga terapi sınırları içinde kalarak, derslerine çok iyi adapte etmiş ve bunu bizlere ders sırasında ve ödevlerle çok iyi aktarmış olmasıydı. Son olarak, buluşmalar sırasında hepimiz çeşitli yoga eğitimleri almış kişiler olarak, interaktif katılım gösterebildik. Bizi eğitime kararınca müdahil etmesi çok incelikli bir davranıştı. Bu vesileyle kendisine sonsuz teşekkürler!Yolun her daim açık olsun sevgili Aslı hocam.” 

Ayşegül Çallı (Yoga Eğitmeni)
“ Aslı Hocamın stüdyo derslerini çok uzunca bir süre düzenli olarak takip ettim ve katıldığım her dersinden çok büyük keyif alarak çıktım. Derslerinde en çok hoşuma giden yanı ise beni benimle bırakması, bana kendimle iletişim kurabilmem için alan yaratmasıydı. Bunun yanı sıra farklı disiplinlerle de besleyip tasarladığı hareket terapi dersleri hem çok güvenli hem de çok yenilikçiydi.

Ardından eğitime katılmak hem hareket terapi hem de anatomi konusunda derinleşmek istedim. Aktif olarak verdiğim derslere katılan ve çeşitli rahatsızlıkları olan öğrencilerimi de daha doğru yönlendirip, güvenli alan sınırlarını daha doğru çizmek istiyordum. Bu eğitim tüm beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Derinlemesine anatomi, güvenli ve dengeli hareket terapi dersi tasarlama, rahatsızlıklara nasıl yaklaşmalıyız vb. birçok konu hakkında Aslı Hoca bunca yıl biriktirdiği tecrübeleri bizlerle cömertçe paylaştı.Eğitim süresince yapılan ödevlerle bizleri buluşmalar arası süreçlerde de hareket terapi merkezinde tuttu.
Her sorumuzu sabırla cevaplayıp, her birimizi tek tek destekledi. Katılımı az kişi ile sınırlı tutulmuş bir eğitim olması öğrencilere hem hocayla iletişimde hem de konuları kavramada büyük bir alan açtı. 

Yoga Terapi ile ilgilenen, derinlemesine anatomi öğrenmek, rahatsızlıklara daha güvenli bir alandan yaklaşmak isteyen herkese bu eğitimi ve bu eğitimi Aslı Hocadan bu ayrıcalıklarla almalarını gönülden öneririm. “ 

Aslı Aral Hakkında
Yoganın neredeyse her branşında eğitimler alan Aslı, Yoga Terapi konusunda Türkiye’nin sayılı uzmanlarından biridir. Bu doğrultuda hatha yoga, hamile yogası, yin yoga, vinyasa, meditasyon, çeşitli şifa nefes teknikleri gibi farklı stillerden aldığı eğitimlerle derslerini öğrencilerin ihtiyacına göre şekillendirerek harmanlamaktadır.

2007 senesinde geçirmiş olduğu ciddi bir trafik kazasının ardından uzun seneler süren tedavi dönemi boyunca ilgisini ve neredeyse tüm zamanını enerjisel ve zihinsel bir takım uygulamalara ayırarak, kendini değişime ve dönüşüme adadı. Yoga ile tanışması tam da bu zamanlara rastladı. Bedeni içinde derinleştikçe, yoganın sadece bir takım hareketlerden oluşan sınırlı bir sistem olmadığını, aksine sınırların ötesinde tüm yaşamı kapsayan sonsuz bir yol olduğunu yaşamıyla deneyimledi.

Sağlık ile ilgili çok yönlü bir bakış açısına sahip olan Aslı, Pilates gibi bedeni destekleyen ve kuvvetlendiren bir konuda da yetkin olabilmek amacıyla 2014 senesinde temeli sağlam birbirinden kapsamlı bir çok eğitim ve workshop’a katıldı. 2014’ten bu yana mat pilates ve özellikle reformer pilates dersleri veriyor.

Fiziksel sağlığın yanı sıra, diğer bir yandan varoluşun mental ve enerjisel boyutuyla da ilgilenen Aslı, 2012 senesinde İngiltere’nin dünyaca ünlü enerji terapisti olan Sandra Hillawi’den Association Meridian & Energy Therapy onaylı Emotrance ve EFT enerji terapistliği eğitimlerini tamamladı. 2012’den bu yana enerji alanında da çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki yoga hocalarına, yoga stüdyolarında, şirketler ve özel gruplara eğitimler, workshoplar veriyor ve butik kamplar düzenliyor. Şimdi bilgi ve deneyimlerini “ Yoga Terapi ve Anatomi” uzmanlık programına taşıyor. 

Aslı Aral ‘ın Aldığı Eğitimler 
  2009 Hatha Yoga’ya 2009 yılında başladım.  
  2010 Iyengar Yoga – Sine Ozsoy
  2011 Yoga Alliance Certificate  RYT- 200 Teacher Training Hatha Yoga – Zeynep Aksoy -Cihangir Yoga
  2012 Yoga Anatomisi ve Yoga Terapi 64 Saat – Viniyoga Öğretmenlik Eğitimi – Banu Çadırcı
  2012 Cihangir Yoga 6 Ay – Staj Dersleri 
  2012  Hamile Yogası 40 Saat – Mey Elbi & Nur Sakallı -Cihangir Yoga
  2012 EFT Master Practitioner – Association For Meridian & Energy Therapies – Sandra Hillawi
  2012 Practitioner of EmoTrance – Association For Meridian & Energy Therapies – Sandra Hillawi
  2013 Vinyasa İleri Seviye 150 Saat –  Sinem Er, Mey Elbi & Naz Sarman – Nefess Yoga
  2014 Serotonin Akademi Pilates – Mat 
  2014 Serotonin Akademi Pilates – Reformer 
  2014 Anatomy in 3D – Serotonin Akademi – Dr. Işık Akgöl
  2014 Osteoporoz ve Fibromiyalji Sendromu -Serotonin Akademi 
  2014 Omurga Fonksiyonel Anatomisi ve Rahatsızlıklar -Serotonin Akademi
  2014 Basış Mekaniği ve Yürüyüş Analizi -Serotonin Akademi
  2014 Fasyal Sistemler ve Fasyal Training -Serotonin Akademi
  2015  Türkiye Herkes için Spor Federasyonu – Yoga Branşında Yardımcı Antrenör Belgesi
  2015  Yin Yoga Uzmanlık Eğitimi – Merih Kenet Studio
  2016 Balanced Body Mat – Modul 1 / 2 – Taha Erpulat
  2016 Balanced Body Reformer – Modul 1 / 2 – Taha Erpulat
  2017 Hareket Anatomisi – Serotonin Akademi
  2010 Iyengar Yoga – Sine Özsoy – Nefess Yoga
  2011 Travmaları Şifalandırma – Svagito L. Leibermeister
  2013 Ayurveda Tanı ve Terapisi – Dr. Arindham Chatterjee – Global Ayu Care
  2013 Tias Little’in Bel, İç Bacaklar, Kalçalar Odaklı Somatik Çalışması
  2014 Yin Yoga ile Çakralara Yolculuk – Baraka Yoga
  2016 Yoga For Lower Back Pain – Aadil Palkhivala – Yoga International
  2016 Yoga for Neck & Shoulder Pain – Aadil Palkhivala – Yoga International
  2016 Basic of Applied Anatomy Workshop – David Keil – Yoga International
  2016 Healing and Preventing Wrist Pain – Doug Keller
  2017 Psychology, Yoga & Ayurveda Tools for Managing Grief – Kathryn Templeton
  2017 Relieve Tension in the Psoas – Sandra Anderson – Yoga International
  2017 Yoga to Smoothe Sciatica – Doug Keller
  2018 Scoliosis Education – 8 Hours of Training – Dr. Blas Chamorro
  2019 Omurga Rahatsızlıkları ve Korektif Egzersizler – Fizyoterapist Cem Koçak
  2019 Fasya Eğitimi – 64 Saat – Dr. Soner Özsu 
  2019 Üst Ekstremite Yaralanmaları ve Koruyucu Egzersizler – Uzman Fizyoterapist Gülşah Başandaç 
  2020 Fasya ve Fasyal Antrenman Teknikleri – Dr. Bahar Akcayer Schütte ve Dr. Soner Özsu 

Aslı Aral