Yoga Terapi ve Anatomi Programı – Online

Kimler Katılabilir? 
– Eğitim 200 saat Hatha veya Vinyasa Temel Yoga Hocalık eğitimini tamamlamış, fiziksel, enerjisel sağlık ve anatomi konusunda kendini geliştirmek isteyen yoga uzmanları içindir.

Yoga terapi ve anatomi eğitimi ileri seviye bir uzmanlık programıdır.

2020 Dönemi Online Buluşma Takvimi
1. Buluşma:  03 – 04 Ekim 2020
2. Buluşma:  17 – 18 Ekim 2020
3. Buluşma:  31 – 01 Kasım 2020
4. Buluşma: 14 – 15 Kasım 2020
 
Buluşmalar online olacaktır ve Zoom programı üzerinden gerçekleşecektir.
Saatler: Cumartesi ve Pazar Günleri / 11:00 – 17:00 arasındadır.


ASLI ARAL ile YOGA TERAPİ – 70 SAAT / Online Uzmanlaşma Programı

DETAYLAR:

Neden Bu Eğitim?
Aslı Aral’ın yoga uzmanları için bütünsel bir bakış açısıyla hazırladığı bu eğitimin temelleri, güncel yoga anatomi bilgilerine ve güvenli ders verebilme üzerine kuruludur. Yoğunlaştırılmış program olarak hazırlanan yoga terapi eğitimine katılan deneyimli yoga uzmanları, öğrencilerinin fiziksel rahatsızlıklarına karşı çok daha bilgili ve duyarlı yaklaşabilecek, ayrıca öğrencilerinin ihtiyaçları doğrultusunda dersin akışına yön verebilmeyi geliştireceklerdir. Eğitim ezber bilgilerin aksine, tüm aktarılanları çalışmalarınız doğrultusunda içselleştirmenize ve gerçekten anlayabilmenize yardımcı olacak bir programa dayanıyor.


Eğitim Size Neler Katacak?
– Öncelikle hali hazırda yer alan yoga asana pratiğinizi bilinçli ve güvenli bir sistem olan Yoga Terapi üzerine kurabilecek ve güvenli yoga terapi dersleri verme konusunda büyük bir adım atmış olacaksınız.
– Anatomi bilgilerinizi tazeleyecek, üzerine Aslı hocanın kolay ve akılda kalıcı bir anlatımla aktaracağı güncel anatomi bilgilerini de ekleyeceksiniz.
– Fiziksel bazı rahatsızlıklar söz konusu olduğunda yapılması ve yapılmaması gereken başlıca hareketler nelerdir? (Bunların üzerinde çokça durulacak)
– Çeşitli yoga asanaları ve bu asanaların biyomekaniksel açıdan incelenmesinin yanı sıra, mobilizasyon ve stabilizasyon kavramının önemi ve geliştirilmesi de sağlanacaktır.
– Aslı ‘nın yoga terapi uygulaması çok yönlü bir sistemdir. Dolayısıyla içinde barındırdığı bazı enerjisel çalışmaları da deneyimleyecek, sonrasında bunları öğrencilerinize de aktaracaksınız.
– Derslerde karşılaşılan fiziksel rahatsızlıklara daha bilinçli yaklaşacak, bedeni bir bütün olarak algılayıp yoga uygulamanızı ve derslerinizi çözüm odaklı kararlar vererek harmanlayabileceksiniz.
– Eğitimin merkezinde yer alan Yoga terapi sisteminin yanı sıra, fizik tedavi ve başka bir sağlık sistemi olan pilates gibi farklı yaklaşımlar da incelenecektir. Dolayısıyla bedene bakış açınıza derinlik katmaya destek olacak, değişik çalışmalara da yer verilecektir.

Eğitim Konuları
1. Bölüm
– İnsan Bedeni
– Kültürel açıdan omurga ve anlamı
– Felsefi ve Kadim medeniyetler açısından insan bedeni
– Gelişimsel Anatomi

– Kemikler ve İskelet Sistemi
– Hareket terminolojisi ve planlar
– İnsan Omurgasının yapısı
– Alt ve üst ekstremiteler
– Eklemler
– Temel Kas Grupları ve Fonksiyonlar
– Tendon, ligament, bursae, menisküs, fasya, kıkırdak, damar ve sinirlerin özet anlatımı ve video ile desteklenmesi
– Nefes ve Diyafram Kasının Şifa üzerindeki Rolü

2. Bölüm
– Omurga Rahatsızlıkları ve Anatomisi
– Biomekaniksel Yapıya Göre, Yapılması ve Yapılmaması Gereken Bazı Hareketler
– Stabilizasyonların Önemi ve Uygun Hareket Kalıpları 
– Mobilizasyonun Önemi ve Uygun Hareket Kalıpları
– Yoga ve Hareket Terapi Anlayışı ve Bakış Açısı
– Yoga ve Hareket Terapi Sistemi ve Temel Serilemeler
– Bandha’lar ve 5 element, çakra sistemi, vayular ve koshalar ile ilgili genel bilgiler 
– Online ve yakından dersler verirken, farkındalık arttırıcı bilgiler

Her beden farklıdır ve Aslı hocanın yoga terapi sisteminde öğrenciyi belirli bir forma yerleştirme çabası yerine, hareketi kişiye göre nasıl adapte edebileceğinizi geliştirirsiniz.
– Her yoga stilinde (Yin yoga, hatha, vinyasa vb.) yer alan bazı temel pozlar işlenip detaylandırılacaktır. Dolayısıyla öğreneceklerinizi derslerinize yansıtmanın yanı sıra, eğer isterseniz günlük yaşamdaki hareket formunuzu da etkileyecektir.

Butik bir eğitimdir.
Kontenjan sınırlıdır.

Eğitime katılmak için Aslı hoca ile telefon veya online ön görüşme yapılması önerilir.

Herhangi bir sağlık sorununuz var ise, önceden bilgilendirmenizi rica ederiz.

Ücret Bilgisi için;
hareketterapi@gmail.com 

Eğitim ücreti 3.400 tl.’dir.
Kayıt için 800 tl. kapora alınır.
Eğitim ücretinin kalan ödemesi + 2 Taksit yapılır.
Eğitimin 3. haftasına gelmeden tamamlanması beklenir.

Kayıt ve her türlü sorularınız için;  hareketterapi@gmail.com yazabilirsiniz.
Eğitim asistanı ve aynı zamanda yoga terapi hocası Ebru Sarıöz ile kontakt kurabilirsiniz.

Geri Ödeme: Kapora herhangi bir ciddi sağlık sorunu olmadığı sürece iadesi yapılmaz.


Sertifika Alabilmek İçin
– Tüm (online) eğitim buluşmalarının tamamına ve zamanında katılmanız
– Ders oluşturma, ders verme, verilen ödevleri ve okumaları verilen zaman zarfı içerisinde tamamlamış olmanız
– Eğitim sonunda yapılacak olan sınavda %70 başarı göstermeniz,
– Ve en son Aslı hocanızın da onayını aldığınız takdirde sertifika almaya hak kazanmış olacaksınız. 

Eğitim Saatleri:
Eğitim grubuyla online buluşmalar – 48 Saat
Hocalarla birebir online buluşmalar – 2 Saat
Ödev ve okumalar – 5 saat
En az 10 ders kendi pratiklerin – 10 Saat
Ders oluşturma – Ders verme ve çözümlemeleri – 10 Saat

Toplamda 70 Saati aşan eğitime hali hazırda kayıt olan veya katılmak isteyen hocalara şimdiden iyi ve geliştirici bir eğitim olmasını diliyorum.


Eğitimin Doğuşu
Aslı hocanın yoga ile bağlantısı pek alışıla gelmiş bir şekilde olmadı. 2007 senesinde karşıdan karşıya geçerken hızla gelen bir arabanın çarpmasıyla uzun süre komada yaşam mücadelesi verdi. Geçirmiş olduğu bu ciddi kazanın ardından 6 ay boyunca hiç yürüyemedi. Ayağa kalkmasının ardından, hareket edebilmesi için ona destek olan araçlarını (walker, değnek ve baston) bırakabilmesi ise toplamda 1.5 seneyi buldu.
2007’de başladığı bedeni ile kurduğu bu yeni bağ onu iyileşmeye dair fiziksel, zihinsel ve enerjisel beden ile ilgili derin araştırmalara yönlendirdi. Geçmişi ve geleceği sorgulayan Aslı’nın yaşamı bir anda Şimdi’de olmayı deneyimlemeye başladı. Ve Yoga İle sonrasında yoga terapi ile kurulan eğitiminin tohumları henüz o farkında değilken bu sayede atılmış oldu. Kendi bedeninden “Bilge Bedenim” diye bahseden Aslı, paha biçilmez şekillerde öğrendiği fiziksel, zihinsel ve enerjisel deneyimleri, aynı zamanda bu zamana kadar aldığı bir çok eğitim, verdiği binlerce dersin ve çeşitli rahatsızlıklar yaşamış öğrencileriyle yapmış olduğu çalışmaların bir sentezi olarak geliştirdiği bu eğitimle öğrencileriyle paylaşacak. 

Yoga Terapi ve Anatomi Eğitiminde öğrencilerine aktarmak istedikleri 2009 senesinden bu yana aldığı bir çok yoga sistemi ile ilgili yaklaşımları da içeriyor olacak. Bu eğitimlerden (Hatha Yoga, Vinyasa Yoga, Yin Yoga, Yoga Terapi, Hamile Yogası) aldığı bilgileri Doğu ve Batının enerji ve hareket sistemlerinin harmanlarını sizlerle çokça paylaşıyor olacak.Tüm bunların yanı sıra güçlü bir alternatif sağlık sistemi olan pilates ile ilgili aldığı eğitim ve çalışmalarla yoga ve hareket terapiye bütünsel bakış açıları kazandırdı. Yaşamının son 13 senesinde pek çok kıymetli fizyoterapist ve doktorla çalışma fırsatı bulduğu için, fonksiyonel anatomi bilgilerini geliştirip derinleştirdi, hala da geliştirmeye devam ediyor.


İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki yoga hocalarına, yoga stüdyolarında, şirketler ve özel gruplara eğitimler, workshoplar veriyor ve butik kamplar düzenliyor. Ayrıca yıllardır süren hareket kabiliyeti sınırlı öğrencileriyle birebir + online derslerini sürdürüyor.


Aslı Aral’ın eğitim ve katıldığı programları web sitedeki “Hakkında” bölümünden “eğitimler ve hikaye” kısmından okuyabilirsiniz.

Benzer yazılar