Tom Myers ile Sağlıklı Fasya, Sağlıklı Hareket

Yoga ve Fasya

Tom Myers, yaşamını dokunma gücüyle iyileştirmeye adamıştır. 40 yıldan fazla bir süredir masaj ve Rolfing içeren bütünleyici manuel terapiler uyguladı ve Anatomy Trains kitabının da yazarı . Parvati Dergisi’nin Yoga Editörü Ella Isakov, hareket ve şifa hakkında Tom’la röportaj yapıyor.

Parvati Magazine: Fasya ile başlayalım. Yoga topluluğundaki herkesin son zamanlarda konuştuğu bir kelime gibi görünüyor. Fasya nedir ve yoga ile ne ilgisi var?

Tom Myers: Fasiyal sistem, hücreleri güçlü bir şekilde bükülebilen kollajen ağlarına dokunarak 70 trilyon yaş hücreyi bir arada tutar. Tendonlarınız, bağlarınız – tüm “sert şeyler” – ağırlıklı olarak kollajenden yapılır.

Yoga, vücut dokusunu rehidre etmenin bir yolu olduğundan, sağlıklı fasyayı korumada büyük bir rol oynar. Hidrasyon, tüm dokulardaki sıvı desteğidir. Bu dokuların sıkışmasıyla salgılanır. Bu, süngeri sıkma işini yoga yapar. Yoganın birçok çeşidindeki yaklaşım, vücuttaki su şebekesini açmak ve tüm hücre mahsulünü sulamak için tasarlanmıştır – kaslar, sinirler ve epitel yüzeyleri.

PMAG: Duygu ve düşünceler fasyayı etkiler mi?

TM: Fasyanın doğrudan zihinsel kabiliyete ya da duygusal istikrara katkıda bulunduğundan şüpheliyim, ancak duygusal dengesizlik vücutta kas gerginliği olarak ortaya çıkıyor ya da akıyor. Kas gerginliği fasya içlerine “düğümleri” koyar, bu da kaslar, eklemler ve hatta organların içindeki kuru ve etkisiz alanların aşağı doğru sarmalına yol açar. Bu dokuları açtığımızda, bu duygusal dengesizlikleri “yeniden kazanma” şansımız var. Bu nedenle fasya üzerinde çalışmak (osteopati veya yoga yoluyla) kuru ve yapışkan dokunun açılmasında önemli bir rol oynar. Fasya ile çalışmak dokularda olumlu anlamda değişikliğe yol açar.

PMAG: Yoga’yı hafif bir teknikle uygulamadığımızda, vücut sonunda sağlıklı hareketi destekleme yöntemlerimizi değiştirmemiz gerektiğini bize bildirmek için kendini gösterecektir. Yoga pratisyenlerinin yaralanmayı önlemeye ve sağlıklı hareket etmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olacak fasyal bağlantıları bilmeleri gerekir. Yoga buna sahip.

TM: Yogada yaralanmayı önlemenin en önemli kısmı yavaş hareket etmektir. Çok hızlı veya çok kuvvetli bir şekilde hareket ettirildiğinde kuru doku (sıvısı azalmış, katılaşmış doku) yırtılabilir. Yeterli süre ve sabırla, en kuru doku bile nemlenecek, genişleyecek ve kendi çevresinde kaymaya başlayacaktır.

PMAG: Myofascial manipülasyonun stres , travma (depolanmış duygular) ve fiziksel ağrılara nasıl yardım edebileceğini kısaca açıklayabilir misiniz ?

TM: Herhangi bir anda farkında olabileceğiniz ağrı ne olursa olsun, çok daha fazla ağrı inert (atıl dokular) dokularda “depolanır”. Hareket alanınızın ötesine uzanmaya başlar ve bu “tatlı acıyı” hissetmeye başlarsınız. Yoga, bunu başarmanın tek yolu değil ama bütünüyle kendini bulmanın çok organize ve gelişmiş bir yoludur. Ve bu sayede kendi benliğinizle fizyolojik ve duygusal seviyede daha iyi kararlar verir ve sonuç alırsınız.

PMAG: Anatomy Trains kitabınıza dayanarak, bunu harekete geçirerek fayda sağlayabilmesinin ana yolu nedir?

TM: Anatomy Trains, myofascial meridyenleri, yoga asanalarının (duruşlarının), uyarmak istediğiniz myofascial dokulardan uzandığı bir rota haritası sağlar. Anatomy Trains Bilgisi, pratiğinizin derinleşmesine yardımcı olabilir ve anatomik anlamda sorun yaşamanın, diğerinde sınırlı harekete (kuru fasyaya) sahip olmanızdır. Bu şekilde görülen yoga, temel hareket hijyenidir. Anatomy Trains, yoganın uzun ömürlü, tüm vücut ve ruhsuz etkilere sahip olmasına nasıl yardımcı olacağının anlaşılması için bir araçtır.

Kaynak: www.parvatimagazine.com

Benzer yazılar