Sandalye Yogası Workshop – 20 Kasım 2013

Aslı Aral

Sandalye Yogasına katılarak,
gün içinde sandalyenizin üzerinde otururken kolay ama bir o kadar etkili egzersizleri uygulamayı, bedeninizi rahatlatmayı ve güçlendirmeyi öğrenebilirsiniz.

Tarih: 20 Kasım Çarşamba Günü
Saat : 20:00 – 21:30
Mekan: Baraka Yoga – Bostancı
Ücret : 50 TL.

Modern hayat biçimimizin yan etkileri olarak, hareketsizlik, uzun süre aynı pozisyonlarda durmak yada oturmak zorunda kalmaktan kaynaklanan bir çok rahatsızlıklar yaşarız.

Başta omurilik sorunları olmak üzere boyun, omuz, sırt bölgesinde şiddetli ağrılar olur. Hareketsiz kalan bacaklarda kan dolaşımı zayıflar, yeterli oksijen akışı sağlanmadığından dolayı zamanla kalça, bel, bacak ve dizlerde kireçlenmeye sebebiyet verir. Daha ileri safhalarda dizlerde sıvı kaybına, hareketsizlik ve duruş bozukluklarından dolayı varis oluşumuna sebep olabilir. Kol, el ve ayak bileklerinde şiddetli ağrılara yol açtığı gibi, bilgisayarın parlak ekranına bakmaktan baş ağrılarının yanı sıra gözleriniz bile bu durumdan olumsuz yönde etkilenir.

Bunun yanı sıra geçirilen kazalar, zamanla kronikleşen problemler, bedensel travmalardan dolayı hareket kabiliyetlerinin kısıtlandığı durumlarda, sandalye yogası birçok yoga hareketini oturarak kolaylıkla yapmanızı sağlayacak etkili ve keyifli bir yöntemdir.

Çalışmalara nefes teknikleri (pranayama) ile başlanır,
Sonrasında oturarak, ayakta, (kişinin konumuna ve alanın düzenine göre uyumlanan) sandalye ve sandalye etrafında hafif akışlar ve kolay hareketlerle yapılan sandalye (iskemle) yogası ile bedendeki bağlar açılmaya, eklemlerin dayanıklılığı artmaya, bu kısa ve basit hareketlerle kemikler ve kaslar kuvvetlenmeye başlar.

Tüm bu olumlu gelişmelerin yanı sıra yapılan, nefeslerle birlikte akan, basit, hafif ve son derece etkili hareketlerden oluşan sandalye (iskemle) yogasının, kısa sürede stresi hafifletip, uygulayıcıları pozitif enerji ile doldurup motivasyonu yükselterek tam bir odaklanma sağladığı da saptanmıştır.

Sandalye yogası atölyesinde öğrendiğiniz bilgileri, daha sonra evde veya iş yerinde kendi kendinize uygulayabilecek, aynı zamanda bedeninize son derece şifalı bir hediye de vermiş olacaksınız.

* Uygulama her seviyeye açık olup, yoga tecrübesine gerek yoktur.
* Uygulamadan sonra kitapçık verilecektir.

Yerler sınırlı olduğundan,  20 Kasım’dan önce rezervasyonunuzu yaptırmanız gerekmektedir.

Mekan ve ekstra bilgiler için Baraka Yoga ‘nın sayfasına göz atabilirsiniz.
http://barakayoga.wordpress.com/etkinlikler/duyurular/workshop-sandalye-yogasi/

Aslı Aral

Benzer yazılar