Aslı Aral Pilates

Pilates nedir ve faydaları nelerdir?

Pilates; kendine has nefes alıp verme tekniği ile birlikte vücudu esneten, bel ve boyun , omurga rahatsızlıkları, sakroiliak disfonksiyon, kalça, bacak, omuz ve kollardaki güç kaybı, veya romatizmal hastalıkların tedavi sürecinde kullanılan bir egzersiz sistemidir.

Aletli Pilatesin özelliği nedir?

Reformer aleti ile yapılan egzersizlerin matwork egzersizlerinden en büyük farkı, kendi vücut ağırlığınızın aparatlar ve yaylarla desteklenerek, kaslarınızı güçlendirmesidir. Mat ve reformer’ın faydaları aynıdır ama reformer’la kişiye çalışılarak hem daha güvenli hem de daha hızlı sonuç alınır.

Aletli pilatesin faydaları!

Günümüzde aletli pilates ağırlıklı olarak düzgün bir vücuda sahip olmak için tercih edilse de daha çok fiziksel rahatsızlıklara sahip olanlar için uygulanan bir tedavi şeklidir aslında. Bu açıdan kişiye özel ders olması çok önemlidir. Grup derslerine nazaran kişiye özel derslerde kişinin postür analizi yapıldıktan sonra ona en uygun program çıkarılır. Dersin her aşamasında eğitmen, farklı teknikler kullanır. İlgi, tek bir kişinin üzerinde olduğu için grup derslerinden daha çabuk sonuç elde edilir. Ayrıca kişiye özel derslerde mat egzersizleri kullanılabildiği gibi top, foam roller, blok, lastik gibi çeşitli araçlar da eşlik eder.

Reformer pilates aletiyle yüzlerce egzersiz hareketi yapılabilir. Bu hareketlerin hepsi hem mental hem fiziksel gelişiminizi sağlar. Sıklıkla dile getirdiğimiz aktif şehir yaşamının yaşattığı stresle baş etmek için aletli pilates oldukça faydalı bir yöntemdir.

Reformer ile bedenin yapısal duruşu iyileştirilir ve vücudun rahatlaması sağlanır.
Tüm bunların yanı sıra;

– Zihinsel odaklanmayı sağlar.

– Vücut direncini artırır.

– Güç ve esneklik kazandırarak bedende dengeyi kurar.

– Pelvik taban ve core kaslarını kuvvetlendirir.

– Vücudu yeniden canlandırır.

Atlanmaması gereken diğer önemli nokta ise pilates bir zayıflama yöntemi değildir. Düzenli çalışma sonucunda bedendeki fiziksel değişim pilatesin sadece bir hediyesidir. Omurga hastalıklarının ve duruş bozukluklarının iyileştirilmesi, sıkılaşmak ve esneklik kazanmak için yapılması gereken bir programdır.

* Dersleri Fenerbahçe ‘de evimin studio olarak tasarladığım büyük bir odasında veriyorum.
* Seans ücretleri ve saatler için;
hareketterapi@gmail.com  adresine mail atabilirsiniz.