Tarih: 26-27 Şubat 2022
Saat:  12:00 – 15:00
Yer:   Online

Aslı Aral ile Osteoporoz ve Osteopeni – Yoga Terapi Programı

Son yıllarda önemli bir sağlık problemi haline gelen osteoporoz (gözenekli kemik), kemik yoğunluğunun azalmasıyla saptanan bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Her üç kadından birinde görülmekte olan bu hastalık, doktorlar tarafından “sessiz” hastalık olarak adlandırılır. Sessiz denilmesinin sebebi; kemik yoğunluğu kaybının kişi tarafından kolayca fark edilememesinden kaynaklıdır.

Yapılan araştırmalara göre, 45 yaş üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık %10’unda osteoporoz görülürken, %44’ünü düşük kemik kütlesine sahip olduğu saptanmış. Tabi kemik kütlesinin düşük olması her zaman osteoporoz olduğu anlamına gelmiyor. Belirli bir dereceye kadar osteopeni yani “kemik yoksulluğu” olarak tanımlanıyor.

Bu durumla başbaşa kalanlar için, düzenlenmesi gereken yeni beslenme biçimlerinin yanı sıra yüzme, yoga, pilates ve tai chi chuan gibi egzersiz sistemleri de doktorlar ve fizyoterapistler tarafından önemle tavsiye ediliyor.
Ancak, osteoporoz söz konusu olduğunda, önerilen bu sistemlerdeki egzersiz biçimlerinin hepsi önerilmiyor.

Örnek olarak, gövde stabilizasyonu ve ekstansiyonu kifotik postüre karşı koruyucu rol oynarken, omurga fleksiyonu kesinlikle önerilmiyor. Gerçekleştireceğimiz bu iki günlük detaylı programda;

İşleyenecek Konular:

– Osteoporoz ve osteopeni nedir?
– Program dahilinde temel anatomi bilgisi
– Osteoporoza yönelik anatomi anlatımı
– Kanıta dayalı araştırmaların aktarımı
– Dexa Testi
– Osteoporoz riskini arttıran faktörler
– Osteporozun sınıflandırılması
– Primer – Senil – İdiopatik – Sekonder Osteoporoz tanımları
– Klinik bulgular,
– Osteoporoz Ağrı İlişkisi
– Postürel değişiklikler, kemik mineral yoğunluğundaki azalmaların başlıca nedenleri, bu konuda yapılabilecek öz disiplinlerin önerilmesi,
– Denge egzersizlerinin rolü
– İleri osteoporoz ve yoga terapi yaklaşımı
– Yoga Terapi asanalarında önerilen hareketler
– Yoga Terapi asana pratiğinde uygulanan sakıncalı asanalar nelerdir? (Üzerinde çokça duracağız)
– Osteoporoza yönelik yoga terapi dersi nasıl olmalı?
– Osteoporozu olan veya risk sınırında olan öğrencilere nasıl ders verilir, dersin ve hocanın dikkat etmesi gereken durumlar,
– Ve son olarak öğrencinizin yaşam kalitesinin arttırımı ile ilgili nasıl önerilerde bulunmalı. Bu konudaki deneyimlerimi de paylaşacağım.


Kimler Katılabilir?

Yoga Terapi hocaları, Fizyoterapistler ve Pilates eğitimenleri (Pilates *en az Reformer 2 seviyesi almış olunması gereklidir.)

Bu programı 2014 yılından beri pek çok yoga stüdyosunda ve özel kuruluşlarda hareket profesyonellerine yönelik veriyorum.
Her zaman butik bir grupla gerçekleştirmeyi tercih etmemin yanı sıra kayıt olunmadan önce ön görüşme talep edilir.

Kayıt için Bilgiler:

– 
Eğitimin verimli ve kaliteli olabilmesi adına, kişi sayısı sınırlı tuttuğumuzu tekrar belirtmek isteriz.
– O nedenle rezervasyon alınmamakla birlikte, kayıt için ödeme yapılmasını rica ediyoruz.

*Katılım için hareketterapi@gmail.com ‘dan bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

– Eğitim esnasında Zoom kameralarının açık olması istenmektedir. Kameralarınızda bir sorun yaşadığınız takdirde, bir sonraki programa katılmanız gerekmektedir.
– Eğitim minimum 6 kişinin katılımı ile gerçekleşir. Eğitimin herhangi bir durumda iptal olması söz konusu olduğunda, kayıt için yapılan ödemenin tamamı iade edilir. Onun dışında eğitime kayıt olup, gelinmediği takdirde iade yapılmaz. Sadece bir sonraki “Osteoporoz ve Osteopeni” programına aktarılır.


Öneriler ve Ekstra Bilgiler: 

  • Çalışmanın tamamına aktif katılım sağlanması beklenmetir. Ancak kamera açık aktif katılım sağlayanlara “Katılım Sertifikası” verilir.
  • Eğitimin kaydı paylaşılmayacaktır, dileyenler ses kaydı alabilir.
  • Görüntünüzün eğitim boyunca açık olması yani sizleri görebilmem önemlidir.
  • Uygulayacağımız dersin taslağı ve katılım sertifikası eğitimin sonrasında tam katılım sağlayan eğitmenlerin maillerine bir kaç gün içinde iletilecektir.
  • Öğrendiğiniz bilgi ve çalışmaları sonradan hatırlayabilmeniz adına, yanınızda defter ve kalem bulundurmanızı öneririm.
Program Koşulları:
Aslı Aral’ın verdiği eğitimler, kamplar, atölyeler, dersler ve uzmanlık programları dahil, tüm çalışmalar tıbbi tedavi veya klinik terapi yerine geçmez. Uzman doktorlar veya fizyoterapistler tarafından önerilen teşhis, tedavi, reçete ve ilaçlara alternatif oluşturmaz.
Programdaki bilgi ve tavsiyeleri uygulamak tamamen öğrencinin özgür iradesi ile kendi seçimidir.

Aslı Aral 

Benzer yazılar