İş Yerinde Yoga

Nefes egzersizleri ile birlikte genelde oturarak yapılan, basit ve hafif hareketlerden oluşan ” Ofis Yogası ” kısa sürede stresi hafifleterek pozitif enerji ile dolmanızı sağlar. Motivasyonu ve konsantrasyonu yükselterek tam bir odaklanma sağlar.

 

 

Ofiste Yoga ve Faydaları

Tüm gün ofis içinde bilgisayar başında yahut bilgisayar kullanmasanızda başka sebeplerden dolayı günün büyük bir kısmını iş yerinizde pek hareket etmeden geçiriyorsanız, bedeninizde rahatsızlıklar kendini hissetirmeye başlamıştır.

Başta omurilik sorunları olmak üzere boyun, omuz, sırt bölgesinde şiddetli ağrılar olur. Hareketsiz kaldığınız için bacaklarda kan dolaşımı zayıflar, yeterli oksijen gitmez ve zamanla kalça, bel, bacak ve dizlerde kireçlenmeye sebebiyet verir. Daha ileri safhalarda dizlerde sıvı kaybına, hareketsizlik ve duruş bozukluklarından dolayı varis oluşumuna sebep olabilir. Kol, el ve ayak bileklerinde şiddetli ağrılara yol açtığı gibi, bilgisayarın parlak ekranına bakmaktan baş ağrılarının yanı sıra gözleriniz bile bu durumdan olumsuz yönde etkilenir.

Ne yazık ki bu etkiler bedende ve zihinde zamanla aşırı stresten dolayı, hafıza kaybı ve dikkat problemleri, yeterli odaklanamama durumundan dolayı hata yapma riski artar. Bu rahatsızlıklar iş yerinde çalışma kalitesini düşürdüğü gibi, motivasyonu ve performansı da olumsuz yönde etkiler.

Düzenli yapılan Yoga, bedensel form ve sağlığı dengeli bir şekilde birleştirdiği gibi, nefeslerle birlikte basit ve hafif hareketlerden oluşan ofiste yapılan yoganın da kısa sürede stresi hafifletip pozitif enerji ile dolarak motivasyonu yükselterek tam bir odaklanma sağladığı saptanmıştır.

Ofiste Yoga Nasıl Yapılır?

Yapılan doğru nefes egzersizleri ile ilk önce beyine ve tüm dokulara daha yoğun oksijen akışı ile birlikte zihin rahatlatılır. Bununla beraber motivasyon, dikkat ve konsantrasyon arttığı için doğru karar alabilme yetisi de güçlenir.

Oturarak, ayakta – sandalye ve sandalye etrafında yapılan hafif, kolay hareketlerle bedende kan akışı ve daha fazla oksijen sirkülasyonu yeniden sağlanır. Bağlar açılmaya, eklemleri birbirine bağlayan ligamentlerin dayanıklılığı artar. Kemikler ve kaslar kuvvetlenmeye başlar. Tüm bu olumlu gelişmelerin yanı sıra bedendeki enerji seviyesi de yükselir. İş yerindeki veriminiz arttığı gibi kaliteli yaşayıp daha sağlıklı bir zihin ve bedenle günlük yaşamın yoğunluğu ve stresinden kendinizi uzaklaştırmış olduğunuz gibi, sağlığınızı da muhafaza etmiş olursunuz.

İş yerinizde daha başarılı olmak,
Bedeniniz ve zihniniz için gün içinde 20 dk. ofis yogasına zaman ayırın

*** Ofiste yoga ile ilgili ayrıntılı bilgi almak veya derslerden faydalanmak için, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer yazılar