Kalçanız Yanlış Hizalanıyor Olabilir mi?

Kalçanın yanlış hizalanması, şimdi veya ileride tüm bedeninizi etkileyen önemli bir sorun olabilir. Yanlış duruş, oturuş ve yürüyüş sebebiyle gergin hamstrings (arka bacak kas grubu), iliotibial band sendromu, sakroiliak disfonksiyon ve patella-femoral sendromu (dizdeki bir rahatsızlık) gibi birçok ağrı ve yaralanmalara yol açabilen ciddi bir sorun olabilir. Veya dediğim gibi ileride soruna yol açabilir. Her ne kadar spesifik tedaviler bir doktor tarafından reçete edilse de, ağrı tanısı konulduktan sonra hafifletebileceğimiz veya kasları güçlendirmek için yapabileceğimiz bazı egzersizler de mevcut.
Egzersizlerden önce önemle belirtmeliyim ki;

 1. Kalçanızın yanlış hizalanıp hizalanmadığını anlamak için öncelikle bir ortopedist veya fizyoterapiste danışmalısınız. Çünkü kalçada, açık ve net bir şekilde görünebilen ağrıların dışında dikkate alınması gereken farklı nedenlerle çeşitli kalça ağrısı da vardır. Ağrılı veya iltihaplı eklemleriniz de olabilir. Bunları tanımlayarak hissettiğinizi fizyoterapistlere doğru bir şekilde aktarmak önemlidir. Onun dışında sizlere yol gösterecek bazı önemli aktarımlarım olacak.
 2. Alt sırt: Kalça yanlış hizalaması, karın içindeki kasların hiper ekstansiyonu ve gerginliği ile ilişkili olabilir ve bu alt sırtı etkiler. Bu kaslarla ilgili sorunlar ağrılı ya da akut bel ağrısı olarak da ortaya çıkabilir.
 3. Diz: Kalça hizalamasında bir sorun varsa vücudunuzun bir tarafına çok fazla ağırlık kaymasına neden olabilir. Ağırlığı verdiğiniz taraftaki diz, fazladan ağırlık nedeniyle stresi kaldıramayabilir ve ağrıya neden olabilir.
 4. Ayakta kendi kendinize de bir değerlendirme yapabilirsiniz. Bu, bariz yanlış hizalama belirtileri aramak için evde yapabileceğiniz basit bir testtir. Bedenini görebileceğin uygun giysiler giyerek başlayabilirsin.
 5. Bir aynanın önünde yalınayak dur veya bir arkadaşınızın resmini çekmesini isteyin. Düz durmaya çalışın ama rahat olun (gergin değil).
 6. Vücudunuzun tam ortasından aşağı doğru giden dikey bir çizgi hayal edin. Şimdi, omuzlarınızın yakınında, ilk çizgiye tam olarak dik duran ikinci bir çizgi hayal edin. Fotoğrafı yanlış hizalama belirtileri için inceleyin. Pelvisiniz, ikinci çizgiye paralelden ziyade diyagonal görünebilir veya bir bacak diğerinden daha kısa görünebilir. Yine, bu bir tanı olarak nitelenmez, ancak doktorunuza aktarabileceğiniz bir bilgi kaynağı olabilir.
 7. Son aşama olarak Yanlış hizalamanın nedenlerini niçinlerini bir uzmanla birlikte belirleyin ve düzeltmeye çalışabilirisiniz. Bazen, hemen tespit ettiğiniz ve düzeltebileceğiniz yanlış kalça hizasının kolayca bulabileceğiniz bir kök sebebi vardır. Mesela, Egzersizden sonra yeterince gerilmemesi. Bunu ve diğer sebepleri her ne ise (tabii travma sonucu bacak boylarında kısalık farklı yoksa) değiştirmek sizin elinizdedir.
 • Zamanla, aşırı sıkı kaslar eklemleri çekip yanlış hizaya sokabilir.
 • Kötü duruşu değiştirip, bilinçli oturmaya ve daha dik durabilmek için çabalayabilirsiniz.
 • Ağır bir omuz çantası takıyor olabilirsiniz. Ağırlığı daha eşit dağıtmak için hafif ağırlıklar taşıyarak bir sırt çantasına geçin.
 • Doğru ayakkabıları giymemek. Bazen yüksek topuklu giymek neden olabilir veya çok düşükse, bu, yürüyüşünüzü kalçalarınızın yanlış hizalanması noktasına taşıyabilir.

Egzersizler bir sonraki paylaşımda sizlere sunulacak. Takipte kalın

Bunları uygulayıp bana yorum olarak yazabilirsiniz. Faydasını göreceğiniz bir arkadaşınızı da etiketleyerek ona sağlığı konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Sevgiler
Aslı Aral

Benzer yazılar