Tarih: 17 Mayıs 2020
Saat: 14:30 – 17:30
Yer: Online

Osteoporoz ve Yoga Terapi Yaklaşımı – Online Workshop

Son yıllarda önemli bir sağlık problemi haline gelen osteoporoz (gözenekli kemik), kemik yoğunluğunun azalmasıyla saptanan bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Her üç kadından birinde görülmekte olan bu hastalık, doktorlar tarafından “sessiz” hastalık olarak adlandırılır. Sessiz denilmesinin sebebi; kemik yoğunluğu kaybının kişi tarafından kolayca fark edilememesinden kaynaklıdır.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, 45 yaş üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık %10’unda osteoporoz görülürken, %44’ünü düşük kemik kütlesine sahip olduğu saptanmış. Tabi kemik kütlesinin düşük olması her zaman osteoporoz olduğu anlamına gelmiyor. Belirli bir dereceye kadar osteopeni yani “kemik yoksulluğu” olarak tanımlanıyor.

Bu durumla başbaşa kalanlar için, düzenlenmesi gereken yeni beslenme biçimlerinin yanı sıra yüzme, yoga, pilates ve tai chi chuan gibi egzersiz sistemleri de doktorlar ve fizyoterapistler tarafından ciddi şekilde öneriliyor.
Ancak, osteoporoz söz konusu olduğunda, tüm bu sistemler içindeki egzersiz çeşitlerinin hepsi önerilmiyor.

Örnek olarak, gövde stabilizasyonu ve ekstansiyonu kifotik postüre karşı koruyucu rol oynarken, omurga fleksiyonu kesinlikle önerilmiyor. Gerçekleştireceğimiz atölyemizde önerilen – önerilmeyen hareketleri ve uygulanış biçiminlerini de ele alacağız.

Atölye İçerik Bilgisi:

Osteoporoz ve osteopeni ile ilgili kanıta dayalı bilgilerin aktarımı
– Primer Osteoporoz
a. Postmenopozal osteoporoz b. senil osteoporoz, c. idiopatik osteoporoz
– Sekonder Osteoporoz
– Klinik bulguları ve yaşam kalitesinin arttırımı– Postürel değişiklikler
– Denge egzersizlerinin rolü
– Gözlem yeteceğinin geliştirilmesi
– Yoga asana uygulamalarındaki faydalı hareketler
– Yoga asana pratiğindeki sakıncalı hareketler

Kimler Katılabilir?
Yoga hocaları ve hareket profesyonelleri
Osteopeni ve osteoporozu olan deneyimli yoga öğrencileri

Öneriler: 

  • Online bir program olduğundan evinizde matınız olmadır. Havlu veya halı gibi kayabilecek olan bir materyal üzerinde yapmamalısınız.
  • Teorinin ardından yoga pratiği yapılacaktır. Rahatça hareket edebileceğiniz ve benim de yaptığınız hareketleri seçebilmem için ona uygun kıyafetler giymeniz önemlidir.
  • Öğrendiğiniz bilgi ve çalışmaları sonradan hatırlayabilmeniz adına, yanınızda defter ve kalem bulundurmanız öneririm.

Herkes için zor bir dönemden geçiyoruz. O nedenle kimsenin bütçesini zorlamamak adına atölye ve eğitimlerimin ücretlerini oldukça makul tutuyorum. Hepimize karşılıklı şifa olmasını diliyorum. 

Tarih:
  17 Mayıs 2020 
Saat:   14:30 – 17:30
Ücret: 140 TL.

Kaydınız kesinleştirmek için atölye ücretini aşağıda yazılı olan IBAN numarasına yatırmanız gerekmektedir. Sonrasında dekontu mail atabilirsiniz.

Ödeme İçin,
Aslı Aral Yıldırım
Akbank – Moda Şubesi
TR90 0004 6002 5688 8000 0348 02

Aslı Aral