Aslı Aral – Fasya ve Somatik Yoga

Tarih: 13 – 14 Haziran 2020
Saat:  11:00 – 17:00
Yer:     Online

Somatik Yoga,
Zihinsel, fiziksel ve enerjisel sağlığı, yaşam kalitesini ve kişisel performansı iyileştirme becerisinde etkili bir hareket terapisidir. Somatik yoga serileri ile bedende biriken kronik gerilimi hafifletme ön plandadır. Aynı zamanda proprioseptif algının geliştirilmesiyle duyu farkındalığında güçlenme de farkedilir. Bedenin herhangi bir segmentinde yaşanan deformasyon veya denge kaybında, düzenli yapılan somatik yoga serileri ile yeniden yapılanma sağlanır. 


Anatomi dünyasının Sindrella’sı Fasya ise,  bu konunun en önemli yerini, yani hareketin temelini oluşturur. Vücudu baştan aşağı, içten dışa her bir parçasını saran, sarmalayan aynı zamanda hisseden ve iletişimi kuran bir bağ doku sistemdir.  Tüm bunların yanı sıra, güçlü ve esnek kasların veya güçsüz, gergin ya da ağrılı bölgelerin sebebi, hatta vücudun sağlıklı /sağlıksız tüm fiziksel hareketinin temeli fasya ile ilişkilidir.

Çalışmamız boyunca Fasya bilgisine girişin yanı sıra ve somatik yogayı teorisel anlamda farklı bakış açılarıyla öğrenecek, derslerinize ve bedensel çalışmalarınıza nasıl entegre edebileceğinize dair çeşitli uygulamalar deneyimleyerek pratik etme fırsatını bulabileceksiniz.


İçerik:

– Fasya ve yapısı
– Fasya ve kas, kemik, kan, damar ve bağ dokuları
– Fasyal Hatlar 
– Fasya ve Ağrı ilişkisi
– Nefes ve Fasya bütünlüğü
– Proprioseftif Algı
– Fasya’nın Yoga akışlarıyla olan aktivasyonu
– Hatha, vinyasa, yin yoga gibi sistemlerin fasya ile ilişkileri

– Somatik Yoga’ya giriş
– Somatik Yoga ve Fasya ile kemik-kas hareketi
– Somatik Yoga uygulamarıyla beden bilincinin uyandırılması ve postür düzenleme
– Somatik Yoga dersi verebilme incelikleri
– Somatik Yoga temel serileri, nefes ve somatik meditasyon deneyimleri 

Ödeme ile ilgili,

Pandemi nedeniyle herkes için zor bir dönemden geçiyoruz. O nedenle çalışmalarımdan faydalanmak isteyenlere destek olmak niyetiyle tüm atölye ve eğitimlerimin ücretlerini eski normal dönemlerdeki eğitimlerime göre oldukça makul tutuyorum.
Eğitim 800 tl.’dir.
* Erken kayıt döneminde 600 tl.’dir. (5 Haziran 2020 cuma gününe kadar yapılan ödemelerde geçerlidir).

Hepimize karşılıklı şifa olmasını diliyorum. 

Ödeme bilgisi için aşağıda mail adresimi paylaştım.
Oradan iletişime geçebiliriz.

Fasya ve  somatik yoga ile ilgili eğitim ve çalışmalarım;
2009 senesinde fiziksel ve ruhsal yaralarımı çözümleme amaçlı ezoterik geçmişe dayanan bir takım etkili teknikler öğrendim. Özel bir nefes uygulamasına dayanan bu tekniğe gün içinde uzunca bir zaman ayırarak (hala da uyguluyorum) bireysel çalışmalar yapmaya başladım.

2012 ‘de Tias Little ‘ın somatik hareketler eğitim notları ve ders serilerini uygularken fiziksel bedenimdeki yansımalarını gözlemledim. Öğrendiğim bu hareketleri anatomi ve beden bilgimle daha da geliştirmeye yöneldim. Etkileri yadsıyamayacağım bir şekilde olduğu için ilgimi ve odağımı yoganın yanı sıra bu yöne de kaydırdım. Yine aynı sene, o zamanlar dersler, eğitimler aldığım ve dersler verdiğim stüdyo olan Cihangir yoga’ya biz yoga hocaları için büyük bir şans olduğunu düşündüğüm Svagito L. Leibermeister geldi. Ondan “Travmaları Şifalandırma” eğitimi aldım.

Hocam Svagito’nun eğitiminden sonra, bu konuda daha da derinleşebilmek için,
2013 senesinde Sandra Hillawi’den 10 gün süren EmoTrance (Duygu Dönüşüm) eğitimleriyle birlikte ihtiyacı olanlara seanslar vermeye başladım. Ve bu işe yarayan tekniklerin etkisini arttırabilmek için somatik hareketleri yoga  terapi ile birleştirerek geliştirdim.

2014 senesinde Serotonin akademi’den aldığım Fasya ve fasyal sistemler eğitimi (Toplamda 2 Gün) ile Sindrella ile tanıştım. Size niçin tüm dünyanın Fasya’ya Sindrella dediğini eğitimde hatırlatın, mutlaka açıklayacağım. Sonrasında verdiğim tüm (Vinyasa, Yin, Yoga Terapi, Hatha Yoga, Hamile Yogası, Somatik yoga) aktif yoga derslerime fasya bilinci eklendi. Fasya’nın dünyasında Çin tıbbındaki meridyenlerin fiziksel olduğu kadar duygusal travmaları da etkilediğini bu sayede yeniden kanıtlanmış oldu(m). Biyolojik olarak, bizi bir arada tutan şey Fasya üzerine araştırma yazılarını okumaya ve bu bilgileri geliştirip, güncel tutma amaçlı eğitimler almaya devam ettim. 

2019 senesinde Dr. Soner Özsu’dan toplamda 4 hafta süren 64 Saatlik Fasya eğtimi ile Fasya’yı anlama ve tanıma yolunda büyük bir adım attım. Soner hocanın engin bilgisi ile hem anatomi hem de enerji sistemleri bilgilerim aynı çatı altında birleşmiş oldu.

2019 ‘un Aralık ayında ikinci ve tamamen pratiğe dayalı bir eğitim olan, toplamda 2 gün 16 saat süren yoğun bir “fasyal teknikler ve öğretim yöntemleri” ‘eğitimine katıldım. Eğitimi Fasya konusunda Türkiye ve Almanya’da uzman olan iki kıymetli bilim insanı, Dr. Soner Özsu ve Dr. Bahar Akcayer Schütte’den aldım. Ve bu katıldığım çalışmalar sayesinde “ fasyal yoga “ eğitimimin tohumları atılıp, filizlerini almak üzere yeni bir oluş içindeyim.

2020 Mart, Nisan aylarında Fasya ile ilgili dünyada bir duayen olan
Dr. Antonio Stecco’nun online eğitimlerine katıldım.
Pandemi süreci boyunca kıymetli pek çok fizik Tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarının webinar’larıyla beslendim.

Bu dönem  Fasya ve Somatik Yoga eğitiminin 3.sünü düzenliyorum. Ve evde olduğumuz süreç boyunca dünyaca ünlü pek çok eğitimciden Fasya ile ilgili yeni bilgiler aldım. Ve her eğitimimi olduğu gibi, yeni eğitimler ve çalışmalarla bu dönem de revize ettim. Bu eğitimde özellikle fasya konusuna önemli bir zaman ayırmamın yanı sıra, somatik yoga ile ilgili farklı seriler de paylaşıyor olacağım. 

Kaliteli bir eğitim verebilmek amacıyla kişi sayısını her zaman olduğu gibi sınırlı tutuyorum. Kontenjan dolmadan kayıt yaptırmanızı tavsiye ederim. 


Ayrıntılar için;
hareketterapi@gmail.com

Aslı Aral