Fibromiyalji ve Yoga

Yoganın fibromiyalji üzerinde yarattığı derin etkilere değinmeden evvel, günümüzde oldukça yaygınlaşan bu sendromu kısaca tanımlamak istiyorum. Fibromiyalji, çoğunlukla boyun, sırt ve bel bölgesinde yaygın ağrılar, uyku bozukluğu, miyofasyal dokularda sertlik, yorgunluk, baş ağrısı ve duygu durum bozuklukları ile kendini karakterize eden kronik bir sendrom olarak tanımlanıyor. Yapılan son araştırmalara göre, fibromiyaljinin olası nedenlerinin daha iyi anlaşılmasından sonra yoga terapi, nefes ve meditasyon uygulamalarının fibromiyalji semptomlarının azalmasında büyük etkisi olduğu kanıtlandığının da müjdesini vermek isterim. Çeşitli gruplarla deneyimlenen 8 haftalık çalışmaların sonucunda;
Katılımcıların genel sağlık durumlarında ve myofasyal ağrı, kaygı ve depresyon belirtilerinde anlamlı iyileşmelere şahit olundu.

Böyle haberleri okudukça yogaya ve pek tabi yoga terapiye olan saygım ve inancım da git gide artıyor. Fibromiyalji sendromunda Yoga terapi, nefes ve meditasyon çalışmaları, fiziksel, duygusal, zihinsel ve enerjisel düzeyimize olumlu anlamda ciddi etkileri oluyor. Bunu en çok da öğrencilerimle deneyimleyebilme şansım oluyor. Yani içinde yoganın yer aldığı hemen hemen her hal bize çözüm yollarını içinde barındırıyor.

Peki Yoga terapi nasıl yardımcı oluyor?
Öncelikle oldukça hassas ve nazik bir şekilde öğrencinin yoğun olan bölgelerini belirleyip, adım adım ilerliyoruz. Çünkü fibromiyalji daha çok fasyal dokuya yansıyor. Ve fasya inanılmaz hassas bir doku. Yoga terapi sistemiyle kişiye özel uyguladığımız hareket çalışmaları fiziksel bedenimiz ve fasya üzerinde ilk aşama olan gevşemeyi sağlıyor. Çoğu sorunumuzun kaynağı olan yüzeysel veya ağızdan alınan nefesler bedenin içsel dengesini etkilediği için özellikle hafif nefes çalışmalarıyla sempatik sinir sistemi ve dolaylı olarak kolinerjik sistem üzerinde de gelişme sağlanıyor. Yumuşak ve eforsuz bir şekilde nefes alma kapasitesi günden güne gelişip arttırıyoruz. İlerleyen seanslar esnasında farklı nefes teknikleriyle yumuşak ama etkili hareketlerle güçlenen beden, yoganın özünü oluşturan meditasyon çalışmalarıyla da bütünleşerek zihinsel ve enerjisel anlamda ağıların hafiflemesiyle olumlu gelişmelere ışık tutuyor.

2009 senesinden bu yana yaptığım bu gibi çalışmalarla tanıdıklardan ve öğrencilerimden aldığım geri dönüşlere dayanarak, bilim adamları bir yana ben de yoganın etkisinin bu derece güçlü olduğuna sürekli yakından şahit oluyorum. Düzenli ve sistemli bir şekilde yapılan çalışmalar kişinin günlük hayatında da aldığı bir takım önlemlerle ciddi gelişmeler katetmemizi sağlıyor.

Bütün bunları görebilmek ve en önemlisi farkediyor olup anlayabildiğim için hem kendimi, hem de etrafımda gerçek anlamda enerjisel düzeyde kendini yükseltmek için niyet edenlerle paylaşımlar yapıyor olmak, benim açımdan da oldukça umut verici oluyor.

Hepimiz aslında neye ihtiyacımız olduğunu çok iyi biliyoruz. Ve bunu bildiğimiz için, bu yola gönül koyduk. Bu anlamda ağrıları olan, olmayan ama yoga yolunda yürüyen hepimizin çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Yaşamda önümüze çıkan çamurlu ve çiçekli yolların tümü bizlerin gelişimi ve dönüşümü için birer mesaj. Her olaya ve her davranışa bu şekilde bakabiliyor olduğumuz için de ne mutlu bize, iyi ki yoga çatısı altında toplandık ve
İyi ki yoga var!

Aslı Aral

Fibromiyalji ve Yoga

Benzer yazılar