ASLI ARAL ile YOGA TERAPİ

yoga aslı aral
Aslı Aral – yoga terapi

Yoga Terapi;
Boyun, omuz, sırt – bel, kalça, bacak, diz gibi bölgelerdeki rahatsızlıklara,

İş yaşamında edinilen belirli hareket ve duruş bozukluklarından kaynaklanan kronik ağrılarda,
Ameliyat sonrasında oluşan yoğun hislerde,
Spor, yoga, pilates incinmelerinde uygulanan derin ve etkili bir çalışmadır.

Yoga Terapi’de yapılan belirli yoga hareketleri ve nefes çalışmalarına eşlik eden düzenli hafif egzersizler sonucunda ağrıyan, yoğunluk hissedilen bölgelerin güçlenmesine ve rahatlamasına yardımcı olur.

Her yaş ve beden tipine sahip kişilerin uygulayabileceği bir sistemdir.

 

YOGA TERAPİ

Şehir ve iş hayatının ne yazık ki bizlere birer armağanı olan gerginlik, stres ve kronikleşen rahatsızlıklar gibi şikayetlerin belirli duruşlar ve nefes (pranayama) egzersizleri yardımıyla iyileştirilmesi mümkündür. Bel, boyun, sırt, kalça eklemi ve hatta ameliyat sonrası ağrılarının da düzenli egzersiz sonucunda hissedilir düzeyde azalmasına ve bedenin rahatlamasına yardımcı olur.

Yoga Terapi; uygulanan pozların, kişinin ihtiyacına, beden tipine, hassasiyet derecesine ve rahatsızlığına göre özel olarak bedene uyumlanması yani adapte edilmesidir.

Her yaş ve beden tipine sahip olan kişilerin uygulayabileceği bir sistemdir. Yoga Terapi esnasında, kasıp-gevşetme yoluyla bedenin kas sistemi harekete geçirilir, böylelikle fiziksel olarak kasılı kaslar gevşer, zayıf kaslar ise güçlenirken, bedende rahatlama sağlanır.

Hafif ve çok yumuşak uygulanan serilerin içerisinde doğal nefes akışı ve farkındalığı ile kalınır.

Alt ve üst omurgaya esneklik getirmek ve güçlendirmek için nefesle yapılan yumuşak akışlar, tekrarlar ve bazen pozda birkaç nefes boyunca kalarak kasılı kasların gevşemesi ve zayıf kasların güçlenmesiyle beden, hareket ve esnekliğini geri kazanır, iskelet sistemi yeniden hizalanır ve kas-sinir sistemi mevcut hareket kalıplarının farkına vararak daha fonksiyonel hareket kalıplarını öğrenir. Yani yaşam kalitesi iyileşir. Ayrıca sırttaki yuvarlaklaşma, belin kavisinin artması, dişleri sıkmak ve el bileklerindeki hassasiyet de yoga terapi ile gevşer, hafifler, şifa bulur.

Nefes farkındalığı enerji seviyesini etkiler. Yorgun hissediyorsanız canlanabilir, gergin ve stresli hissediyorsanız gevşeyip rahatlayabilirsiniz. Dersin sonunda yapılan nefes (pranayama) çalışması bu enerjetik etkiyi destekler. Nefes çalışması sayesinde asanaların yapısal etkisi artar, bağışıklık sistemi güçlenir, duygusal dalgalanmalar ve sinir sistemi dengeye girer.

20 MART ASLI ARAL ile SANDALYE YOGASI ATÖLYESİ

yoga aslı aral

 

 

Aslı Aral ile Sandalye Yogası Workshop’u

Tarih: 20 Mart Pazar
Saat:   12:30 – 15:00
Yer:    Nefess Yoga (Moda)

 

Modern hayat biçimimizin yan etkileri olarak, hareketsizlik, uzun süre aynı pozisyonlarda durmak yada oturmak zorunda kalmaktan kaynaklanan bir çok rahatsızlıklar yaşarız.
Bunların en başında omurilik sorunları olmak üzere boyun, omuz, sırt bölgesindeki şiddetli ağrılar bu rahatsızlıkların en yaygın olanlarından bazılarıdır. Hareketsiz kalan bacaklarda kan dolaşımı zayıflar ve yeterli oksijen akışı sağlanamadığından, bu durum zamanla kalça, bel, bacak ve dizlerde ciddi problemlere yol açabilir.

 

Sandalye yogasını düzenli uygulayarak bu rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engelleyebilir, varsa bu ağrıları şifalandırabilirsiniz.

Diğer bir yandan, geçirilen kazalar, kronikleşen problemler, bedensel travmalar ve denge sorunlarından dolayı hareket kabiliyeti kısıtlı olan kişiler, sandalye yogası ile birçok yoga hareketini oturarak veya ayakta sandalye etrafında kolaylıkla yapabilecekler ve bu sayede yogayı yaşamlarının bir parçası haline getirme imkanı bulacaklar.  

 

* Katılım Belgesi Verilecektir.
* Pozlar içinde anatomik detaylar verilecektir. Dolayısıyla daha önceden yoga yapmış olmanız workshop’a daha kolay adapte    olabilmenizi sağlayacaktır.
* Nefess Yoga’ya üye olmanız şart değil. Dışarıdan herkesin katılıma açıktır.

Sandalye Yogası ile;

* Yoga eğitmenleri, iş yerlerinde ofis yogasına yönelik çalışmalar yapabilir.
* Aynı zamanda bedensel rahatsızlıkları olan öğrencilerine daha çok konfor sağlayıp, derslerinin kalitesini arttıracaktır.
* Yoga öğrencileri ise bu çalışmayı yoga matı olmadan günün her an’ı ve her yerde kendi kendilerine kolaylıkla uygulayabilirler.


Kayıt ve Detaylar için Nefess Yoga’ya danışabilirsiniz.
Nene Hatun Sok. Binbir Apt. No: 7B Moda – Kadıköy / İstanbul
0216 550 03 00
info@nefessyoga.com

 

7 TEMMUZ – ENERJİ MERKEZLERİMİZ ÇAKRALARA YOLCULUK – Kök 1. Çakra

Enerji Merkezleri Çakralara Yolculuk
Enerji Merkezleri Çakralara Yolculuk

Çoğunuz biliyorsunuz bir süredir çakralara oldukça merak sarmış bulunmaktayım. Derslerimi elimden geldiğince yaşam enerjimizi vücuda dağıtan, doğrudan endokrin sistemimizi etkileyen çakralarla, kimi zaman şifa mantraları ve derin yoga asanaları ile harmanlayarak oluşturuyorum.

Yoganın şifası fiziksel bedenin yanı sıra enerjisel bedenimize da yansıyor. Bu hali en çok kendi bedenimde deneyimliyorum. Hafif bir akışın ardından yin yoga pozlarında çözülmeler, enerjisel değişimler yaşıyorum.

Bazı derslerden sonra öğrencilerimden de aldığım geri bildirimler ışığında, akışların şifalandırcı etkilerini kendime olduğu kadar nihayetinde sizlere de yansıtabilmek amacıyla, parktaki derslerin her biri için birer tema oluşturdum.

Velhasıl önümüzdeki haftadan itibaren her salı 19:30 dersimizin içeriği şöyle olacak;
1. Çakradan (Kök Çakra – Muladhara Chakra) başlamak üzere, ” Yoga ile Enerji Merkezlerimiz Çakralara Yolculuk” serileri adı altında devam edeceğiz.

Dersin başında ve uygulamamız esnasında verdiğim bilgilerle alışmış olduğumuzun biraz dışına çıkarak, gökyüzünün altında ve toprağın üzerinde sizlere farklı bir deneyim yaşatmayı amaçlayarak,
Haftaya Salı 19:30 – 21:00 arası hepinizi bekliyorum.

** Katılımcı sayısını kaliteli bir ders verebilmek amacıyla sınırlı tutmayı istiyorum. O sebeple lütfen önceden bana haber veriniz.

Yer – Kalamış Parkı
Ücret – Tek ders katılım 25 TL.
Aylık (4 Ders) 80 TL.
Zaman – Her Salı Saat 19:30 – 21:00

* Güneş saklanıp hava karardığında hareketsiz kalacağınız esnalar için yanınıza ekstradan kalın bir üst ve kendi yoga matınızı almanızı öneririm.
* Mat temin edemeyenlerle dersten bir kaç gün önce haberleşebilirsek yardımcı olmaya çalışırım.

Ayrıntılı bilgi ve sorularınız için;
www.asliaral.com
asli@asliaralyoga.com’a mesaj atabilir
veya 0533 928 36 66 telefondan ulaşabilirsiniz.

12 EKİM ASLI ARAL İLE BÜYÜKADA’DA YOGA

Aslı Aral Yoga
Bostancı Rotaract Kulübü ile Birlikte Düzenlediğimiz
Aslı Aral ile Büyükada’da Yoga 
Büyükada’nın yemyeşil, huzurla dolu adeta cennetten kopmuş bir parçası olan www.nayaistanbul.com ‘a yapacağımız etkinliğe, Ağaçların huzurlu sessizliği ile birlikte, bu sessizlik boyunca bizlere çiçek kokuları ve kuş cıvıltıları eşlik edecek.Her yaşa her bedene uygun olacak şekilde tasarladığımız yoga çalışmamızın yanı sıra, nefes egzersizleri ve şifa meditasyonu ile bedenimizi ve enerji sistemimizi yenileyecek, stresten arınacağız. Program:
* Nefes çalışması ile başladığımız güne, 
* Yoga Terapi (üst beden – alt beden) uygulaması ile devam ediyoruz.
* Brunch ‘ın zengin menüsü ve bitki çayları ile nefis bir ziyafet edip
* Keyif vaktinde tatlı sohbetler eşliğinde Kahve molası verirken, 
* Yoga dersi ile bedenimizin ve hislerimizin derinliğini keşfe dalıyoruz.
* Enerji arındırma meditasyonu ile kendimizi şifalandırmayı öğreniyoruz.

Çalışmalara katılmak için yoga deneyiminiz olması şart değildir. 

Yoga Terapi Nedir?
Tüm gün ofis içinde bilgisayar başında yahut bilgisayar kullanmasanızda başka sebeplerden dolayı günün büyük bir kısmını pek hareket etmeden geçiriyorsanız, bedeninizde rahatsızlıklar zamanla kendini hissettirmeye başlıyorYoga Terapi; Boyun, omuz, sırt-bel, kalça, bacak, diz, bilek gibi bölgelerdeki rahatsızlıklarda, uygulanan belirli yoga pozları ve nefes çalışmalarına eşlik eden düzenli hafif egzersizlerle, ağrıyan, yoğunluk hissedilen bölgelerin güçlenmesine ve rahatlamasına yardımcı olur. 
Kasıp-gevşetme yoluyla bedenin kas sistemi harekete geçirilir, böylelikle fiziksel olarak kasılı kaslar gevşer, zayıf kaslar ise güçlenirken, bedende rahatlama sağlanır. Yoga terapi her yaş ve beden tipine sahip kişinin rahatlıkla uygulayabileceği bir sistemdir.

Uygulanacak derslerle ilgili detaylı bilgileri sayfamda “YOGA” kutucuğunun altındaki bilgilerden ulaşabilirsiniz.
Ulaşım:
12 Ekim Pazar sabahı 
Bostancı: Saat 08:30 Bostancı motor iskelesinde buluşuyoruz. Motor 08:45 hareketlidir.
Kabataş: Saat 07:15 Kabataş İskelesi, Vapur Saat 07:30 hareketlidir.
* Kabataş’tan gelecek olanlar ile Büyükada’da Vapur İskelesi yakınında buluşuyoruz.  
Ücret:
Nefes Çalışmaları, Yoga Terapi Dersi, Bruch, Vinyasa Yoga Dersi, Nefes Egzersizleri ve Enerji Arındırma Meditasyonu ile birlikte bu güzel keyifli gün için 100 TL.Bizler Ada’nın şahane doğasında ilkbaharı kucaklamaya gidiyoruz. 
Sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız. ♥

* Katılım sınırlı sayıda olacağı için rezervasyon için önceden iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Kayıt için:
Gökçe Hn.
bostancirotaract@gmail.com 

Notlar: 
* Yoga yapmak için mat gereklidir. Eğer matınız yoksa bizleri kayıt esnasında haberdar ederseniz temin ederiz. 
* Tüm çalışmalara katılmak şart değildir. İsteyenler Brunch keyfi yapıp, Ada’nın sessiz bir köşesinde yer alan Naya’nın şahane doğasında keyif yapabilir, dilerseniz sohbetlerimize, meditasyon veya nefes egzersizlerine katılabilirsiniz. 

Aslı Aral

 

Yoga yapmak için esnek olmak mı gerekir ??

hs1109032aYoga yapmak için esnek olmak mı gerekir ??

Bu soru benim için “yürüyüş yapabilmek için şu marka ayakkabım yok, gene de yürüyüş yapabilir miyim?” gibi bir soru ile neredeyse eş değer. Ne yazık ki bu soruyla günlük hayatımda sürekli karşılaşıyorum. Çünkü bir çok insanın zihninde yoga; ard arda egzantrik, müthiş, bazı kişiler için rüyasında bile yapması çok zor olan çılgınca pozların sıralandığı, ancak incecik ve oldukça esnek insanların uygulayabildiği bir sistem gibi duruyor. Fakat etrafta görünen aynı bu yazdıklarım gibi olsa da, yoga hiçte sandığınız gibi değil..

Bir çoğunuz  yogaya nasıl ve ne zaman başladığımı belki biliyor, belki de bilmiyorsunuz. Kendimden bahsedeceğim çünkü güzel bir örnek ve yolculuğum boyunca benim için müthiş bir deneyim, ayrıca tam da bu soruyla ilişkili.

2007 senesinde çok ciddi bir trafik kazası geçirdim. Tabiri caizse ölümün kıyısından döndüm, beni tam olarak teğet geçmiş. Bedenimin bir çok yerinde oluşan hasarların yanı sıra asıl ve benim için en ağırı olan bacağımdan çok büyük bir ameliyat geçirdim. Yaklaşık 5 ay boyunca yürüyemedim ve beş ayın sonunda walker, ardından değneğe geçebildim. Toplam bir seneye yakın bir zaman desteksiz yürüyemedim. Bacağımın içinde 3 kelepçe, 2 çivi ve bir de yüzük parmağımdan daha büyük denebilecek şekilde bir platin taşıyordum. Dizimi bükemiyor, bacak bacak üstüne bile atamıyordum. Zamanla düzelen bedenimle ayaklanır ayaklanmaz büyük bir farkındalık, anlayış ve sabırla başladığım yogaya, bir nevi fizik tedavi uygular gibi hafifçe (bana artık hafif geliyordu) acılar çekiyordum. En basitinden dersin başında herkes bağdaş kurar pozisyonda veya dizlerinin üzerinde oturarak meditasyon yaparken ben, bir bacağımı bağdaş pozisyonuna doğru kıvırıp, diğer bacağımı uzun tutarak (yastıkla bile destek verilecek bir durum yoktu) o şekilde bir pozisyon alarak meditasyonda oturuyordum. Devamında hafif akışlarla bir asanadan (hareketten) diğerine yoga ile akarken bunun için esnek olmanın gerekmediğini, aksine seni bedeninin hiç bilmediğin noktalarına derinlerine taşıdığını ve yumuşayarak esnediğini günden güne yaşadığım için çok daha net bir şekilde farkediyordum.

Yaklaşık 3 senenin sonunda bacağımın içindeki tüm aletler yeni bir ameliyatla alındı. En büyük platinin alınması için leğen kemiğimden şerçe parmağım büyüklüğünde kemik alınıp, femura takıldı. Üç ay kadar nekaat döneminden sonra yeniden yoga asanaları yapmaya devam ettim. Gün geçtikçe bedenim ile oluşan bu yeni bağ kuvvetlenirken, içteki duygularda gün yüzüne doğru çıkmaya, bedenim, zihnim de hafiflemeye başladı.

Beden yumuşadıkça düşünceler de yumuşar, hafiflemeye başlar.

Yoga içindekini sana yansıtır, tıpkı bir ayna gibi. Yoga dersleri esnasında, hırslara, kıskançlığa, etrafına bakarak hep ileriye gitme isteğine kapılmadan orada sadece kendin için bulunduğunu, nefesine ve bedenindeki hislere kulak verdiğin sürece, yoga seninle bu hayat yolculuğunda yürürken en yakın dostun olmaya başlıyor. Yalnız her şey tabii bu kadar dinginlik ve neşe içinde geçmeyebilir.

Evrende yin-yang, siyah-beyaz, iyi-kötü..vb. her şey bir denge içinde birbirini tamamlarken, birbirinden doğarak büyür-beslenir. O yüzden her zaman dikkatli olunmalıdır. Çünkü kendine ve etrafına karşı olumsuz duygular beslediğin sürece, yoga aynı “dost acı söyler” sözü gibi, sana bedenin vasıtasıyla bir köprü vazifesi kurar ve bedenin içinde büyüttüğün o yoğun ve yorucu duyguların sonunda bir de acı yanını görmeni sağlar. Bedenine kulak vermezsen bunu sana bir şekilde ifade eder..hissettirir.

Yoga sadece asanalardan (hareketlerden) oluşmuyor. Yoganın anlayışını düşüncelerinin derinliklerine minik minik yerleştirmeye başlarsan nefesle bedenin hareketi daha uyumlu bir şekilde akmaya başlar. Böylelikle yogayı günlük hayatın her anına katmaya çalışarak  zihninin, yoga hareketleri yaparken de bedenin güçlenir ve nihayetinde gevşediğini hissedebilirsin. Şimdi eskiye bakıp kendimi gözlemlediğimde kaza sebebiyle yeteri kadar esnek olmamamın, beni yoga vasıtasıyla bedenimle, nefesimle, duygularım ve hislerimle çok daha çok bütünleştirdiğini düşünüyorum. Ve sağlıkla hayatıma devam ediyor, yoga dersleri veriyorum.

Yani diyeceğim o ki; yoga yapmak için esnek olmak gerekmiyor. Hem de hiç.. : )

Sevgiyle Kalın
Aslı

KISA VE KOLAY MEDİTASYON ÇALIŞMASI


Şifa MeditasyonuKISA VE KOLAY MEDİTASYON ÇALIŞMASI

Kendiniz için, bedeniniz için bir mola verin!
Meditasyon yapmaya bedenimizin ve zihinimizin dengelenmesi için her zaman ihtiyacı vardır. Sevdiğimm, sıklıkla derslerimde de yaptığımız kısa, kolay ve hafif bir meditasyonla güne daha keyifli devam edebilirsiniz.

İş yerinde, evde, vapurda neredeyseniz öncelikle omurganızı dik durabilecek bir konuma yerleştirin, başınızın tepe noktasıyla gökyüzüne doğru çekildiğinizi imgelerken gözlerinizi kapatın. Dikkatinizi nefeslerinize doğru yönlendirin. Nefes alış ve verişinizi doğal akışında gözlemleyin. Bir süre nefesinizin farkındalığı ışığında nefeslerin özgürce akışını izlemeye devam edin.

Şimdi farkındalığınızı kalbinize getirin. Kalbinizden gelen tüm sevgiyi almaya niyet ederek nefeslerinizi takip etmeye bir süre daha devam edin.

Derin bir nefes alın kalbinizin, ciğerlerinizin havayla dolduğunu ve havanın sevgi olduğunu, hava ile göğüs kafesinizin genişlediğini, ettafındaki içindeki tüm organlarınızın arasındaki sevgi bağının aslında ne denli güçlü olduğunu duyumsayın. Aldığınız ve verdiğiniz nefeslerinizi kendi farkındalığınızın ışığında içselleştirerek gözlemlemeye devam edin.

Kaburgalarınızın arasına, ciğerlerinize, kalbinize doğru aldığınız derin bir nefesin ardından, nefesi vermenin hazzını hissedin. Sevgiyi tüm bedeninizde nefeslerinizle dolaştırın.

Yeterli sevgiyi aldığınızda yavaşça göz kapaklarınızı aralandırrıp bir süre daha sessizlikle kalın.

Bedenin herhangi bir ihtiyacını karşıladığınızda bu bize mutluluk verir. Sadece nefes almak bile mutlu olmamız için yeterlidir. Yaşamanın canlı olmanın hazzını hissedin.

Sevgiyi hissetmenin mutluluğunu bedeninize kulak verdiğinizde duyabilirsiniz. 

Şifa olsun..

Aslı Aral