Yer:     Online
Tarih:
  17 – 18 Aralık 2022  Cumartesi / Pazar
Saat:   12:00 – 16:00
 

Son yıllarda yoga yapan pek çok kişiden ” fibromiyalji rahatsızlığım var ” cümlesini sık sık duymaya başladık. 
Çünkü fibromiyalji sendromuna yogada yaptığımız bazı bilinçli uygulamalar, tedavi süresi boyunca veya tedavi sonrasında da devam niteliğinde oldukça fayda sağlıyor. Pek tabiki bilimsel anlamda da kanıtlandığı için, doktorlar hastalarını yoga yapmaya yönlendiriyor. Yoga sayesinde, hastalarının yaşam biçimlerinde ve ağrı seviyelerine ciddi derecede olumlu geri bildirimler alıyorlar.

Bu durumda biz yoga hocalarına büyük işler düşüyor. 

Peki, günümüzde artık her yaş grubunda yaygın olarak karşılaştığımız fibromiyalji sendrorumu konusunda yeteri kadar bilgi sahibi misiniz? Ya da fibromiyalji sendromlu öğrencinizin yaşına, beden hareket alanına göre hangi hareketlerin uygun, hangilerinin uygun olmayacağını öngörebiliyor musunuz?
Bu soruları sormamın nedeni; Fibromiyalji söz konusu olduğunda ağrılar stabil değildir. Mevsime, hava durumuna, basınç değişiklerine ve öğrencinizin günlük yaşam rutinlerine hatta duygu durumlarına göre ağrılar sürekli değişiklik gösterir. Ve bazı meditasyon ve nefes egzersizleri de iyi gelmiyor. 
Buna göre öğrencinizin ağrı yoğunluğuna ve dikkat durumuna göre o günkü dersi en verimli ve güvenli şekilde nasıl planlayabileceğinizi, onlara iyi gelecek meditasyon ve nefes tekniklerini öğrenmek ister misiniz? 

Fibromiyalji oldukça hassas bir sendromdur. Öğrenciniz fiziksel bedeninde günden güne değişken ağrılar yaşarken, zihinsel ve enerjisel varlığının da ekstra hassasiyet ve duyarlılığa ihtiyacı oluyor. Biz yoga uzmanları yeterli bilgi ve deneyime sahip olduğumuzda yoganın bütünsel anlamda kapsayıcılığı ve çeşitliliği sayesinde fibromiyalji sendromu yaşayan öğrencilerimize tahmin edemeyeceğimiz derece destekleyici ve yol gösterici olabiliyoruz.

2013 senesinden beri fibromiyalji sendromu yaşayan öğrencilerle de çalışıyorum. Onların büyük çoğunuğuyla hem grup hem de özel derslerde hissedilir derece olumlu etkiler gördük.  Bu iki günlük programda Yoga ve fibromiyalji konusunda edindiğim bilgileri sizlere aktarmanın yanı sıra bilim dünyasındaki güncel farklı yaklaşımları da her sene değişen bu programda sizlerle paylaşıyorum.

Bu defa hem hoca arkadaşlarımın hem de öğrencilerinin ihtiyaçları doğrultusunda konuları biraz daha genişleterek, pratikleri arttırıp farklı şifa yöntemleri ekleyerek, yoga hocası arkadaşlarıma hemen derslerinde kullanabilecekleri kapsamlı bir çalışma haline dönüştürdüm.

Eğitim Konularından Bazıları ;

 • Fibromiyalji nedir? Semptomları nelerdir?
 • Bu sendromu yaşayanların birbirinden farklı ağrı tanımları var. Bunlar nelerdir?
 • Literatüre geçmiş araştırmacıların farklı görüşlerinden örnekler,
 • Yoga Terapi hangi durumlarda ve  nasıl destek oluyor?
 • Fasya ve Growth hormon ilişkisi
 • Beslenmenin fibromiyalji üzerindeki rolü
 • İçsel dengeyi ve bağışıklık sistemini arttıran nefes uygulamaları
 • Nefes ve Yoga terapi asana uyumu
 • Uyku sorunlarıyla başa çıkabilme tekniklerini öğrenecek, öğrencilerinize matın dışında da destek olabilecek öneriler verebileceksiniz.
 • Ağrıları tanımlama, izini sürebilmeyi araştırırken kullandığımız bazı teknikler vb. 

 

Size Neler Katacak ?

 • Fibromiyaljiyi yakından tanıyarak, incinme ihtimalleri ve hassasiyetler gözetilerek öğrencilerinize hangi durumda yoga ile destek olabilirsiniz,
 • Fibromiyalji sendromuna yönelik yoga terapi serileri öğrenecek, pratik edilecek ve sonradan pdf olarak maillerinize iletilecektir.
 • Eğitim esnasında bu serilerin içine entegre edeceğimiz şifa uygulamaları ile ağrıların hafifletilmesine yönelik uygulamalar ile destekleneceksiniz.


Kimler katılabilir?

– Yoga, pilates hocaları, fizyoterapist ve farklı sistemlerde uzman hareket profesyonelleri
   Her iki güne aktif katılım sağlayan hocalara “katılım sertifikası” verilecektir.
– Deneyimli yoga öğrencileri

Önemli Not: Fibromiyalji sendromu yaşıyorsanız, lütfen kayıt esnasında bildiriniz.

Eğitim Katılım Şartları: 

 • Kameranız interaktif bir çalışma olabilmesi adına tüm eğitim boyunca açık olmasını rica ediyorum.
 • Pratik esnasında kameranızın konumu (açısı) sizi ve matınızı tamamen net görebileceğim bir şekilde ayarlamanız önemlidir.

Çalışmamız Zoom üzerinden yapılacaktırç
ID ve parola bilgileri mail ile sabah eğitim öncesinde sizinle paylaşılacaktır. 

Ücret;
2 Gün Toplamda 750 tl.‘dir.
Kayıt olmak için;
hareketterapi@gmail.com mail atabilirsiniz.

 

Aslı Aral’in Fibromiyalji üzerine deneyimleri  //

Fibromiyalji ile ilgili çalışmalarım 2013 senesinde sevgili Banu Çadırcı’nın 3 saatlik bir workshop’u ile başladı.
Hemen sonrasında Serotonin Akademiden çok daha kapsamlı bir eğitim ile devam ettim.
Eğitimden sonra yoga terapi ve pilates derslerimde fibromiyalji sendromundan muzdarip öğrencilerimle çok daha verimli çalışmaya baladık. Ve FM’nin, dünya nüfusu üzerindeki etkisinin gittikçe çoğalmasının, ayrıca daha çok biz kadınları etkilemesinin de pek tesadüfi olmadığını farkettim. Bunun üzerine aldığım eğitimlerle sınırlı kalmayıp, pek çok araştırma ve akademik çalışmaları da takip ettim. Hala da devam ediyorum. Fibromiyalji sendromu yaşayan onlarca öğrencim oldu ve  yaklaşık 8 yıldır yoga hocalarına, hemşire, fizyoterapist ve hareket profesyonllerine bilgilerimi / deneyimlerimi paylaşarak destek veriyorum.

Programa katılanlarla ekran üzerinden canlı bir şekilde buluşmak dileğiyle,
Sevgilerimle

Aslı Aral