Somatik Yoga

 

Aslı Aral ile Somatik Yoga

 

Somatik Yoga Nedir?

Somatik yoganın önce etkileri kendi bedenimde ve sonrasında öğrencilerimin bedenleri üzerinde oldukça büyük etki yarattığını söyleyebilirim. Bu zamana kadar derslerime katılanların deneyimlerine göre, arada somatik hareketler kattığımız yoga terapi derslerimde çarpıcı etkileri olduğunu söyleyen öğrencilerim oldukça fazlaydı. Hatta “bu kadar yavaş yapmak ne kadar zormuş hocam” diyenler de pek çoktur.

Somatik yoga, bana göre en basit anlamda zihinsel, fiziksel ve enerjisel sağlığı, yaşam kalitesini ve kişisel performansı iyileştirme konusunda devrim niteliğinde bir hareket terapisidir. Öyle ki, kronik gerilimi hafifleterek aynı zamanda bedensel farkındalığı artıran yavaş, dikkatli hareket kalıplarından oluşuğu için herkes kolaylıkla yapabilir.

Somatik Hareket Teknikleri bilimsel açıdan; tamamen zihin / beden bağlantısının kişisel olarak araştırılması için tasarlanmıştır. Bu yöntemle, belirli kaslar izole edilerek, daha sonra kasları tekrar nötr olana kadar yavaşça bırakarak (yavaşlık en sevdiğim tarz) istenilen sonuca yumuşak ama emin adımlarla ulaşılır.

Kemik eklem bağlantılarını da ön planda tutan düzeltici egzersizler, bedensel ağrının üstesinden gelmek ve beyin-kas farkındalığı ve tüm bunları yeniden eğitip kuvvetlendirerek, aynı zamanda somatik yoga ile özgürleşen fasyal dokunun akıcılığı ile sihirli bir iyileştirici güç gibi tüm bedene yayılır.

Günden güne geliştirdiğim elbette ki dünyada da gelişen bu muhteşem yöntem, dikkatli yumuşak hareketlerin ve meditasyonun sinerjisiyle tamamlanır. Bu konuda bana ışık tutan Eleanor Criswell, Thomas Hanna, Moshe Feldenkrais ve Lawrence Gold’un çalışmaları da tüm yaptırdığım hareketlere açıklık ve netlik kazandırmıştır.

Ayrıntılar için,
hareketterapi@gmail.com