Aslı Aral ile Yoga ve Hareket Terapi Sertifika Programı

 

 


Yoga ve Hareket Terapi Sertifika Programının içeriği Aslı Aral’ın bu zamana kadar aldığı bir çok eğitim ve edindiği deneyimlerin bir sentezi olarak hazırlandı. Eğitimin ilk tohumları 2007 senesinde geçirmiş olduğu ciddi bir kazanın ardından uzun süre tedavi gördüğü zamanlarda atıldı. Kendi bedeninden “Bilge Bedenimden” diye bahseden Aslı, paha biçilemez şekillerde öğrendiği fiziksel ve enerjisel deneyimleri bu eğitimde paylaşmasının yanı sıra, 2009 senesinden bu yana farklı farklı bir çok yoga eğitimi aldı. Bu eğitimler Doğu ve Batının enerji ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Aynı zamanda güçlü bir alternatif sağlık sistemi olan pilatesten aldığı eğitimlerle bütünsel bir bakış açısı kazandı. Bu süre zarfında çok kıymetli fizyoterapistlerle de bulduğu çalışma fırsatları, anatomik bilgilerini daha da geliştirip derinleştirdi.

2009 senesinden bu yana yoga üzerine aldığı derslerin, eğitimlerin, verdiği yüzlerce dersin kattığı, aynı zamanda çeşitli rahatsızlar yaşayan öğrencileriyle yapmış olduğu grup ve birebir çalışmalarla edindiği deneyimler, bu eğitimin içinde kendine yer buluyor.

Aslı hocanın eğitimine katılacak olanlar, öğrenecekleri güncel anatomi bilgilerinin yanı sıra yapacakları tüm çalışmaları önce kendi bedenlerinde hissederek-anlayarak deneyimleme fırsatı bulacaklar. Yapılacak meditasyon ve somatik çalışmalarla artan farkındalık, bedenin dilini daha dolaysız şekilde anlayabilme fırsatını da beraberinde getiriyor.

Gerçek anlamda bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşılacak eğitimin birincil amacı; Yoga hocaları için, derslerinde öğrencilerinin mevcut fiziksel rahatsızlıklarına karşı hazırlıklı olabilmeleri, fiziksel ve enerjisel açıdan durumun gerektirdiklerine uygun şekilde dersin akışına yön verebilmeleridir. Yoga öğrencileri için ise; bundan sonraki uygulamalarında bedeninin her bir parçasına çok daha spesifik yaklaşabilmelerine imkân sağlamak ve hem hocalar hem öğrenciler için bu farkındalığı yoganın asıl uygulama alanı olan ”yaşama” taşıma olasılığını araştırmaktır.


Eğitim Size Neler Katacak?
* Öncelikle fiziksel bedeninizle olan bağınız farklı bakış açıları ile gelişip kuvvetlenecek, hali hazırda yer alan asana pratiğinizi bilinçli ve güvenli bir sistem olan Yoga ve Hareket Terapi üzerine kurabileceksiniz.
* Fiziksel Anatomi bilgilerinizi tazeleyecek, üzerine eklenecek olan güncel bilgileri kolay ve akılda kalıcı bir anlatım tarzı ile öğrenecek, böylelikle kendine güveni tam, sağlıklı ders verebilme kapasitesi gelişmiş hocalara dönüşeceksiniz.
* Derslerde karşılaşılan fiziksel rahatsızlıklara daha bilinçli yaklaşacak, güvenli ve bedeni bir bütün olarak algılayıp çözüm odaklı kararlar vererek, uygulamalarınızı bu şekilde harmanlayabileceksiniz.
* Yoga ve Hareket terapi sistemi ile tanışacak, yoga anatomisini fonksiyonel anlamda öğrenecek, bu sayede yoga ve hareket terapi sistemi ile öğrencilerinizin ve kendinizin bedensel ve enerjisel dengesini maksimum derecede koruyabileceksiniz.
* Eğitimin merkezinde yer alan Yoga ve hareket terapi sisteminin yanı sıra, fizik tedavi ve başka bir sağlık sistemi olan pilates gibi farklı yaklaşımlar da incelenecek. İşlenecek konuları teori ile sınırlı kalmayıp pratikte de karşılaştırmalı olarak gözlemleme fırsatı bulacaksınız.
* Fiziksel bazı rahatsızlıklar söz konusu olduğunda yapılması ve yapılmaması gereken başlıca hareketleri öğreneceksiniz.
* Propların (kemer, minder, blok, bolster, göz yastığı vs.) yoga ve hareket terapi sistemi içindeki kullanım şekillerini öğreneceksiniz.
* Farklı bedenlerle çalışarak gözlem yeteneğinizi arttıracak, asanaların farklı bedenler üzerinde yarattığı etkileri ve bu etkilere yoga ve hareket terapi sistemi açısından nasıl yaklaşılması gerektiğini inceleyeceksiniz.
* Çeşitli yoga asanaları ve bu asanaların biyomekaniksel açıdan incelenmesi, mobilizasyon ve stabilizasyon kavramının geliştirilmesi sağlanacak. Oluşan bu sistem ile yaratıcı yeni hareket kalıpları geliştirebileceksiniz.
* Farklı tekniklerle uygulanacak olan nefes alış ve verişlerin beden üzerinde yarattığı etkiyi gerçek anlamda hissedecek, yoga ve hareket terapi asanaları ile birlikte çok yönlü kullanımını öğreneceksiniz. Bu sayede fiziksel olduğu kadar zihinsel ve enerjisel anlamda da etkili farkındalıklar geliştirmiş olacaksınız.
* Yoga ve hareket terapi, nefes merkezli bir takım hareket kalıplarının dışında, aynı zamanda günlük hayatınızı dönüştürmekte destek alabileceğiniz bir enerji biriktirme sanatı, farkındalık yoludur.
Yoga ve hareket terapi eğitimi ile fiziksel anatominin yanı sıra, insanın varoluşunu zihinsel ve enerjisel açıdan bütünsel bir bakış açısıyla gözlemleyip, yaşamınızdaki enerji kaçaklarını keşif yetisi geliştirecek, bu sayede gerçek anlamda bütünsel bakış açısıyla yaklaşıp, eğer isterseniz öncelikle kendi hayatınızı dönüştürme yolunda adımlar atabileceksiniz.


İçerik :
Kemikler ve İskelet Sistemi
Omurganın yapısı ve Fonksiyonel Anatomisi
Eklemler ve Hareket Planları
Nefes Anatomisi ve Diyafram Kası
Kaslar ve Yapısı
Temel Kas Grupları ve Kasların Fonksiyonel Hareketi
Kemik, kas, tendon, ligament, fasya, kıkırdak, damar ve sinirlerin birbiriyle olan ilişkisi ve çeşitli videolar ile görsel anlamda da kavranabilecek.

Alt ve Üst Ekstremiteler
Omurga Rahatsızlıkları:
Hareketi Etkileyen Mekanik Faktörler
Kemik yapısı ve Anatomik Farklılıklar
Bedenin Her Bir Parçasının Birbiriyle ilgili olan İlişkisi
Biyomekaniksel Yapıya Göre, Yapılması ve Yapılmaması Gereken Bazı Hareketler
Yoga ve Hareket Terapi Anlayışı ve Bakış Açısı
Yoga ve Hareket Terapi Sistemi ve Serilemeleri
Tema Oluşturma ve Yardımcı Elemanlar

Yoga ve Hareket Terapi ile Meditasyon ilişkisi
Nefesin Hareket içinde Adaptasyonu ve Yönlendirilmesi
Somatik Hareketler ve Yaklaşımlarla Beden Bütünlüğünü Koruma
Ses ve Şifa Çalışmaları
Enerji Anatomisi ve İçselleştirme
Enerji Çalışmaları ve Derslere Etkisi
Derslere Farklı Yaklaşımlar Geliştirerek, Yaratıcı Yeni Seriler Oluşturma Teknikleri
Öğrenci ile Yoga ve Hareket Terapi Hocası Arasındaki Etkileşimin Geliştirilmesi
Dersi Yönlendirebilme Önerileri
Yoga ve hareket terapi ile Yaşama Sanatı

Eğitim boyunca yoga ve hareket terapi uygulamalarının yanı sıra, öğrenilen her asana üzerinde tek tek duracağız. Gruplar halinde çalışılacak ve bu şekilde farklı beden yapıları ile karşılaşıldığında hareketi kişiye göre nasıl adapte edilebileceğini öğrenmiş olacaksınız. Hangi yoga sistemini uyguluyorsanız, tüm pozlar detaylandırılacağı için bedeninizi çok daha iyi tanıyacak ve öğrenecekleriniz bütün hareket kalıplarınıza olumlu anlamda yansıyacaktır.

Kimler Katılabilir?
– Eğitim tüm hareket profesyonellerine ve hareket öğrencilerine açıktır.
Temel Hocalık Eğitimini tamamlayıp Yoga ve Hareket Terapiyi tanımak ve bu alanda derinleşmek isteyenler
– Anatomi ve fiziksel rahatsızlıklar konusunda daha fazla bilgi edinmeyi veya öğrencilerine gerçek anlamda güvenli dersler verebilmeyi isteyen yoga hocaları,
– Eğitim, Yoga ve hareket terapi alanında kendini geliştirmek isteyen deneyimli öğrencilere açıktır. Yalnız bunun için minimum 1 senedir düzenli yoga pratiğiniz olmalı ve en az 20 (yirmi) Yoga Terapi dersine katılmış olmaları istenmektedir.
– Sağlık sorununuz var ise, kayıt esnasında hocanızı bilgilendirmenizi rica ederiz.

Sertifikayı alabilmek için tüm buluşma ve derslere katılınması, ödev, okuma ve staj derslerinin yapılması gerekmektedir. Ödev değerlendirmesinin ardından katılımcılar sertifika almaya hak kazanırlar.


Eğitim Yeri ve Buluşma Takvimi:
Caddebostan Yoga Merkezi
Caddebostan Mah.
Gökçe Sk.Toksoy Apt. 10/10
Bağdat Caddesi üzerinden yaya girişi mevcuttur.
Yoga merkezimiz Polonez Brasserie yanından içeri girdiğinizde karşınıza çıkan PTT binası içindedir. 

1. Buluşma: 17 – 18 Kasım 2018 / Cumartesi 13:00 – 19:00, Pazar  09:00 – 16:00
2. Buluşma: 15 – 16 Aralık 2018 /  Cumartesi 13:00 – 19:00, Pazar  09:00 – 16:00
3. Buluşma: 12 – 13 Ocak 2019 /  Cumartesi 13:00 – 19:00, Pazar   09:00 – 17:00
4. Buluşma: 16 – 17 Şubat 2019 /  Cumartesi 13:00 – 19:00, Pazar   09:00 – 17:00
5. Buluşma: İnziva 20 – 24 Mart 2019 – Değirmenbaşı Butik Otel – Gölcük

Kayıt için; asliaral13@gmail.com

Eğitim ücreti ve ödeme seçenekleri:
Erken Kayıt Ücreti: 2.500 TL+ KDV (15 Ekim’e kadar)
Eğitim Ücreti: 2.800 TL+ KDV
Ödeme kolaylıkları ile ilgili bilgilere mail veya telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.


Eğitim Koşulları
1. Eğitim minimum 6 kişi ile açılacaktır, katılımcı sayısı 12 kişi ile sınırlıdır.
2. Avantajlı Kayıt Ücreti, 15 Ekim 2018 tarihine kadar yapılacak olan ödemelerde geçerlidir.
3. Kayıt anında 500 TL ön ödeme alınacaktır. Kayıt iptali halinde ön ödemenin iadesi yapılmamaktadır.
4. İnzivanın yol ve konaklama masrafları, eğitim ücretine dahil değildir.


Sertifika Alabilmek İçin ;
Stüdyo ve inziva dahil tüm eğitim buluşmalarına katılmanız,
Ders verme, derse katılım, gözlem, ödev ve okumaları başarıyla tamamlamış olmanız,
Eğitim sonunda yapılacak olan mini sınavı başarıyla geçmeniz,
Bunlara ek olarak hocanızın da onayını aldığınız takdirde sertifika alabilirsiniz.

Yoga eğitmenleri, 100 saatlik Yoga Alliance uzmanlık sertifikası almaya hak kazanacaklardır.
Hali hazırda yoga eğitmeni olmayanlara katılım sertifikası verilecektir.

Aslı Aral
2007 senesinde geçirmiş olduğu ciddi bir trafik kazasının ardından kurumsal yaşamı geride bırakan Aslı’nın hayata ve kendine bakış açısı tamamen farklı bir yöne doğru değişmeye başladı. Uzun seneler süren tedavi dönemi boyunca ilgisini ve neredeyse tüm zamanını enerjisel ve zihinsel bir takım uygulamalara ayırarak, kendini değişime ve dönüşüme adadı. Yoga ile tanışması tam da bu zamanlara rastladı. Bedeni içinde derinleştikçe, yoganın sadece bir takım hareketlerden oluşan sınırlı bir sistem olmadığını, aksine sınırların ötesinde tüm yaşamı kapsayan sonsuz bir yol olduğunu yaşamıyla deneyimledi.

Yoganın her branşında eğitimler alan Aslı, Yoga Terapi konusunda Türkiye’nin sayılı uzmanlarından biridir. Bu doğrultuda hatha yoga, hamile yogası, yin yoga, vinyasa, meditasyon, nefes gibi farklı stillerden aldığı eğitimlerle derslerini öğrencilerin ihtiyacına göre çeşitlendirerek harmanlıyor.

Sağlık ile ilgili çok yönlü bir bakış açısına sahip olan Aslı, Pilates gibi bedeni destekleyen ve kuvvetlendiren bir konuda da yetkin olabilmek amacıyla 2014 senesinde temeli sağlam birbirinden kapsamlı bir çok eğitim ve workshop’a katıldı. 2014’ten bu yana mat pilates ve özellikle reformer pilates dersleri veriyor.

Fiziksel sağlığın yanı sıra, diğer bir yandan varoluşun mental ve enerjisel boyutuyla da ilgilenen Aslı, 2012 senesinde İngiltere’nin dünyaca ünlü enerji terapisti olan Sandra Hillawi’den Association Meridian & Energy Therapy onaylı Emotrance ve EFT enerji terapistliği eğitimlerini tamamladı. 2012’den bu yana enerji alanında da çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki yoga hocalarına, yoga stüdyolarında, şirketler ve özel gruplara eğitimler, workshoplar veriyor ve butik kamplar düzenliyor.
Şimdi tüm bilgi ve deneyimlerini 100 saatlik bir eğitim olan “ Yoga ve Hareket Terapi  uzmanlık programına taşıyor.

www.asliaral.com